Güne Nasıl Olumlu Başlarım? / Psikolog Gizem Değer

Güne nasıl başlarsak öyle gider. Güne güzel bir motivasyonla başlamayı kim istemez?
Bunu başarmak sizin elinizde. Güne büyük moralle başlamak size büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu morali yöneten en büyük etken düşüncelerimiz. Düşüncelerimiz çok güçlü bir enerji kaynağıdır. Bu enerji bedenimizi, günlük hayatımızı büyük ölçüde etkiler. Düşüncelerimizi kontrol etmek, yönetebilmek bizim elimizde. Olumlu düşüncelerle günü bitirip, olumlu düşüncelerle güne başlamak çok önemli. Olumlu düşünce, her vakitte ve her koşulda üretebileceğimiz olumsuz düşüncelere daha yatkın olduğumuzun bilincinde olarak alternatif düşünceleri üretmenin bizim elimizde olduğuna inanarak, bahane bulmadan, pes etmeden çözüm odaklı olarak günümüzü, hayatımızı pozitif yönde etkileyen bir düşünce tarzıdır. Hatta daha fazlası.
Gözlerinizi açıp yeni bir güne başlayacağınız anda dünün negatif duyguları, önünüzde duran belki yeni fırsatlar yaratacak gününüzü başlamadan bitirecek. Gözlerinizi açın ve henüz hiç duygusu, düşüncesi, anısı olmayan yeni güne kocaman bir nefesle başlayın. Dudaklarınıza gülümseme gönderin. Evet, yeni bir güne başlıyoruz.
En sevdiğiniz kitabınızı başucunuzda bulundurarak bu yolculuğa ilk adımı atabilirsiniz. Yatağınızdan kalkmadan, kitabınızdan birkaç satır okumayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Düşüncelerinizi kontrol etmek de önemli bir adım. Kitabınızdan birkaç satır okurken bir bardak su içebilirsiniz. Güne ferah bir başlangıç olsun. Başucunuzda her zaman su bulundurmaya dikkat edin. Su içmek toksinlerden arınmanıza yardımcı olup, gün boyu size fayda sağlayıp baş ağrısı çekmenizi önler.
Kahvaltısız güne başlanmaz!
“Geç kalıyorum”, “5 dk daha fazla uyurum” “kahvaltıya hiç vaktim yok” gibi sıralanacak bahanelere hiç gerek yok. Bir şeyi yapmak için istemeniz yeterli. Bahanelere, zamanım yoklara hiç gerek yok. İsteyen için her şeye zaman var. Güne olumlu başlamanın en önemli yollarından biri de kahvaltı. Gün içindeki kan şekerinizi dengelemek gibi çok büyük bir görevi var. Ayrıca konsantrasyonunuza da büyük destek veriyor. Bilim diyor ki; 2002 yılında Ulusal Kilo Kontrolü kayıtlarına göre 3 binden fazla insanla yapılan çalışmada kahvaltı yapan bireylerin kilo kontrolü sağlamada daha başarılı olduğu sonucuna varılmış. Yapılan başka bir çalışmada da kahvaltıyı atlayan kadınların gün içinde kalori alımının arttığı gözlenmiş.
Yediğiniz ve içtiğiniz şeylerden keyif alın. Sadece açlığınızı gidermek olmasın hedefiniz. Yediğiniz, içtiğiniz besinlerin gerçek tatlarını kokularını hissedin. Sizde hissettirdiği duyguya bakın. Her besinin farklı bir etkisini mutlaka hissedeceksiniz. Mühim olan görmek istemeniz.
En büyük probleminiz uyanmakta güçlü çekmek ise suyun rahatlatıcı ve stres alıcı etkisinden yararlanıp duş alabilirsiniz. Tüm olumsuz düşüncelerden arının ve güne tertemiz başlayın.
Küçük bir hatırlatmaya gelirsek, sabah saatleri günü etkileyen en değerli saatlerdir. Bu sebeple; güne başlarken TV ve gazetelerden uzak durmak fayda sağlayacaktır. Zihni sabahtan, daha güne yeni başlarken olumsuzluklarla doldurmayın. İstemesek de gün içerisinde bu tarz haberlere maruz kalıyoruz. Ne kadar kendimizi korursak o kadar pozitif günü bitirebiliriz.
En önemlisi gülümsemekten ve kendinizi sevmekten asla vazgeçmeyin. Sahip olduğunuz tek şey benliğiniz. Kendinizi kabul edip sevmezseniz gününüz ne yaparsanız yapın iyi geçmeyecektir.
Kendinizle barış yaptığınız zaman her şey yoluna girecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.