Şarkıcı Özgün’le Söyleşi

63-ozgunMüzik yolculuğunuzun nasıl başladığından bahseder misiniz?

Müzik yolculuğum 1986 yılında koro sınavını kazanmamla başladı. Koro şefimiz ailemle konuştu. Çok iyi bir kulağım olduğunu, mutlaka müzikle ilgilenmem gerektiğini söyledi. Onun vesilesiyle 1990 yılında konservatuvara girmemle birlikte profesyonel müzik yaşantım başladı.

Tutacak parça veya albümü hisseder misiniz?

Sevdiğim şarkıları yapıyorum. Çoğunluk, kitle de benimle aynı duyguları hissediyorsa o şarkı tutuyor. Çok bildiğim bir şey değil, kimse bilmiyor gibime geliyor, yani ben böyle düşünüyorum. Ama ben, hoşuma giden şarkıları çıkartıyorum.

Teknolojinin gelişmesinin müziğe nasıl katkıları oluyor?

Albümlerde bir insanın detone olması sesinin kötü çıkması diye bir şey kalmadı artık. Bütün kusurlar ortadan kaldırılabiliyor. Her şey bir standarda oturtulabiliyor. Böyle olunca da maddi gücü olan herkesin albüm yapma gücü ortaya çıkıyor. Ama bu çok da sahici bir durum değil.

Dijital platformlarda şarkıların yayınlanması ile ilgili düşünceleriniz neler? Korsanı engelleyebildi mi?

İnsanlar artık müziği telefonlarından veya tabletlerinden dinliyorlar. İnanılmaz bir kolaylık bu. Eskiden cd’leri almak için market market dolaşıyorlardı. Şimdi internetten indirip dinlenebiliyor. Bu platformlarda korsan indirme yok zaten, telifler ödenirse bir sıkıntı olmaz.

Müzikal anlamda en büyük hayaliniz nedir?

Daha iyi şarkılar yapmak. İyi konserler vermek, iyi şarkılar yapmak, daha geniş kitlelerle buluşmak. Müzikal en büyük hayallerim bunlar.

Kalıcı olmak nasıl mümkün olabilir?

Sürekli iyi iş yapmakla, sürekli iyi şarkı yapmakla mümkün oluyor. Bir şarkı yapmakla, bir albüm çıkarmakla olmaz. Devamlılığınızın olması lazım.

Babalık nasıl bir duygu?

Çocuğumu ilk kucağıma aldığım zaman ağladım. Bundan daha çok nasıl sevilir diyorsun ama her geçen gün daha çok seviyorsun çocuğunu. Ben çocukları çok severim. Ama babalık başka bir şey. Babalıkla beraber artık çok fazla bağırmıyorum. Daha sakin olduğumu düşünüyorum.

En beğendiğiniz yönünüz ne?

Dürüstümdür. Kesinlikle içten pazarlıklı değilim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.