Barış Kılıç İle Söyleşi

Sizce sinema sektöründe başarının sırrı nedir?
Türk sineması var oluşundan beri muhteşem insanlarla karşılaştı. Onlardan her nesil çok şey öğrendi. Küçüklüğümüzden beri onların samimiyeti, onların duygularıyla büyüdük ve o duygular, o samimiyet sayesinde biz de hayatımıza yön verirken o duygularla hareket ettik. Dolayısıyla Türk sineması bugün buralara geldiyse, geçmişteki o büyük yıldızların, büyük sanatçıların samimiyetiyle yaptığı o muhteşem işlerle geldi ve bugün de hakkını veriyor. Dünya genelinde Türk sinemasının, Türk dizilerinin ciddi bir yeri var. Bizler de bunu bir bayrak yarışı gibi görüp kendi işimizde elimizden geleni yapıp güzel projelerle dünya çapında ülkemizi temsil etmeye çalışıyoruz. Geldiğimiz yer bence çok iyi, ama daha gidebileceğimiz çok yerler var. Yeni nesille birlikte hep beraber, el ele, kol kola geçmişi temsil edeceğiz. Umarım, çok daha muhteşem, çok daha güzel, geçmişe yakışır işler yapılır ve Türk sineması layık olduğu yerin çok daha üstüne gelme fırsatı bulur.
Şu anki sinemamızın dünya üzerindeki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Pek çok dizimiz yurt dışına gitti, çok da başarılı temsil ettiler.
Evet, dizilerimizin maşallahı var, birbirinden güzel projeler yapılıyor. İnsanüstü gayretlerle çalışılıp inanılmaz güzel işler çıkartılıyor. Çok emek var bütün işlerde ve çoğu işimiz de dünya genelinde çok büyük ilgiyle karşılanıyor; ülke tanıtımına, ülke ekonomisine ciddi katkılarda bulunuyor. O yüzden, çok önemsenmesi gereken bir sektör sinemamız. Ehil insanların elinde, doğru projelerle çok daha gidilebilecek yer var; bunu görüyoruz. Çünkü dünya genelinde bir sürü ulusal kanal, bir sürü platform, genişleyip büyüyen bir pasta var. Hiç yılmadan çalışarak, daha güzel projeler üreterek, ülkemiz adına çok daha büyük verimler sağlayabiliriz.
Orada sizi farklı bir yönünüzle mi izliyoruz? Sizi zorlayan veya farklı gelen şeyler var mı?
Zaten bu proje farklı bir proje. Haliyle projede oynayan karakterler de kendi karakterlerini bir şekilde açığa çıkarmak, göstermek, yukarılara taşımak adına mücadele veriyorlar. Bu karakterlerden biri de benim karakterim. Ben de elimden geldiği kadar karakterime sahip çıkıp onu iyi yerlere taşımaya, projenin içerisinde var oluşunu etkin bir şekilde göstermeye çalışıyorum. Şu an her şey güzel gidiyor.
Size bir teklif sunulduğu zaman, senaryoyu okuduğunuzda, iyi bir iş, bu tutacak bir iş, başarılı olacak bir iş olup olmadığını anlıyor musunuz?
Senaryonun bizleri etkilemesini, okuduğu zaman hayal ettiği zaman düşündüğü şeyi gerçekleştirmeyi tabii ki her oyuncu ister; ama bu bir ekip işidir en nihayetinde. Senaryonun sayfa halinden ekranda insanların izleyebileceği hale gelmesi için bir sürü emek verilir. Her birim çok önemlidir. Oyuncusu, yönetmeni, setçisi, yapımcısı, kostümcüsü vesaire bir bütün halinde hareket ettiğiniz zaman, elinizde de güzel bir hikâye varsa, mutlaka başarılı olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.