Hint Fıkraları / Mehmet Başeski

gonul_17_hint_fikraHintliler tüccar insanlardır. Dolayısıyla insan ilişkileri bu manada iyidir. Onların espiri dünyalarından size kesitler sunacağım.

UNUTULAN DOST
Bir Hint’li çok zengin olmuştu. Bundan ötürü çok gururlanıyordu. Bir gün uzak bir ülkeden çocukluk arkadaşı ziyaretine gelmişti. Zengin olanı hemen sordu: “Sen kimsin, benden ne istiyorsun?”
Arkadaşı hayret içinde; “Beni, bunca yıllık dostunu nasıl olur da tanımazsın? Demek ki sen gerçekten kör olmuşsun. Bunu duydum da geçmiş olsun demeye geldim.” demiş.

AT HIRSIZI
At çalmak için bir ahıra giren hırsız yakalanmıştı. Ev sahibi hırsıza dedi ki:
“Nasıl at çalındığını bana öğretirsen, bundan sonra atlarımın çalınmasını önleyeceğim, seni de serbest bırakacağım.” Hırsız öğretmeyi kabul etti. Adamın gözünün önünde atın yularının bağını çözdü, gemini vurdu. Üstüne atlayıp dörtnala uzaklaşırken bağırdı: “Öğrendin mi budala, işte böyle çalınır?”

EŞEK YÜKÜ
Hintli bir Mihrace, oğlu ile birlikte ava gidiyordu. Hava çok sıcak olunca ceket ve yeleklerini çıkarıp arkadan gelen uşaklarının omzuna attılar. Mihrace gülerek;
“Ey uşak! Sırtında bir eşek yükü var, taşı bakalım.” dedi. Uşak safça dedi ki:
“Bir değil, iki eşek yük var Mihracem.”

İSPAT ETMEK İÇİN
Zengin bir Hintli evine bir uşak alacaktı. Bu işe talip olan adamı şöyle bir süzdükten sonra “Valinin yanında çalıştığını söylüyorsun, iyi ama nasıl inanayım? Onun yanında çalıştığını ispat edecek bir şey gösterebilir misin?” dedi. Uşak elini cebine daldırıp bir saat çıkardı; “Buyurun efendim, işte Valinin saati!”

NEREDEN BİLİRMİŞ
Hintli biri satıcıdan bir köpek almıştı. Eve getirir getirmez köpek öldü. Hemen gidip köpeği satanı buldu ve çıkıştı; “Bana sattığın köpek için hani bu on yıl yaşar demiştin?” “Evet, ne olmuş demişsem?” “Ne olacak, daha eve götürür götürmez köpek öldü.” “Öyle mi, iyi ama hayvan bugün on yaşını doldurmuşsa ben nereden bilebilirim?”

YALAN VE SEVGİ
Bir Hintli gözüne kestirdiği bir kadının peşine takılır. “Kadın niçin peşimden geliyorsun?” diye sorunca “Geliyorum çünkü seni deliler gibi seviyorum.” der.Kadın; “Ben güzel ve zengin değilim, biraz geriden zengin ve güzel olan arkadaşım geliyor.” deyince adam hemen geriye döner ve bakar. Sonra da gelenin yaşlı ve çirkin bir kadın olduğunu görür. “Niçin yalan söyledin?” der kadına… Kadın; “Çünkü ilkin sen bana yalan söyledin.” der.

YALAN BUNUN NERESİNDE
Sanık sandalyesinde oturan adama hâkim sorar; “Bu kadına saldırmışsın?” doğru mu? Sanık suçu kabul etmez yemin eder. Hâkim adamı 100 Rupiah para cezasına çarptırır. Parayı kadına vererek kadını salıverir. Kadın biraz ayrıldıktan sonra hâkim adama döner ve “Git kadından paranı al, yanlış karar verdiğimi fark ettim.” der. Adam koşup kadını yakalar ama parayı alamaz. Fakat kadını hâkim karşısına tekrar getirir. Kadın, hâkimin karşısında yine aynı saldırı iddiasını tekrarlayınca hâkim; “Bir kadından 100 Rupiahı alamayan ona nasıl saldıracak? Bu adamın suçu yoktur.” deyip adamı salar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.