Ramazan Manevî Detoks Ayıdır / Uzm. Psikolog Rukiye Karaköse

Oruç, otokontrolü ve sosyal dayanışmayı geliştiren bir ibadettir ve psikososyal açıdan insana iyi gelir. Oruç bildiğimiz gibi sadece yemeden, içmeden ve cinsellikten uzak kalmak değildir… İnananlar için yenilenme, “resetlenme” ve tabiri caizse bir “manevi detox” ayıdır Ramazan.
Oruç dayanışmayı ve aile bağlarını geliştirir
Ramazan’da daha fazla sadaka verilir, hayır yapılır. İftar daveti verir, yoksulları gözetir ve elimizdekini paylaşırız. Bu yönüyle bencilliğimizden arınmak, sahip olma arzumuza gem vurmak ve paylaşmak, toplumsal dayanışmayı güçlendirir.
Oruç süresince, iftar ve sahurları birlikte yapmaya çalıştığımızdan belki normalde birlikte yemek yiyemeyen ya da çok az birbirini gören aile fertleri bile aynı sofra etrafında birleşiyor. Çocuklar sevindiriliyor. Oruç bu yanıyla aile bağlarını da güçlendiren bir ibadettir.
Oruç otokontrolü güçlendirir
Oruçlu insan bir aylığına yaşam alışkanlıklarını değiştiriyor. Hayatındaki sorunlu yanları görme, gözden geçirme ve onarma fırsatı buluyor. Kişi isterse bu Ramazan ayını kendisi için bir “özeleştiri ve arınma” zamanına çevirebilir.
Oruç, kötü alışkanlıklardan arınmayı kolaylaştırıyor. Otokontrolü geliştiriyor. Ramazan ayında suç oranlarında düşüş görülmektedir. Hazzı erteleyebilmek, otokontrolün şartıdır ve hayatta uyum ve başarının temelidir. Dürtülerini, arzu ve isteklerini yönetmekte zorlanan insan, Ramazan’ı dürtü kontrolünü, kendine hâkim olmayı öğrenmek için bir fırsat olarak değerlendirebilir.
Dürtüsel, sabırsız ve aceleci insanın oruç tutması, beynin ön korteksini çalıştırır. Yani dayanıklılık, sabır, sebat, kendini frenleyebilmek gibi sinirsel devrelerimizi aktif kılar. Bu bölgeler, pratik yapıldıkça güçlenir. Başka bir deyişle Ramazan ayı ve oruç bizlere sabır ve dayanıklılık eğitimi verir.
Oruç kalkandır / Jammer’dır
Bugün iletişim çağını yaşıyoruz. Gün içinde işleyip yararlanabileceğimizden –ve aslında ihtiyacımız olandan- çok daha fazla enformasyona maruz kalıyoruz.
Bu enformasyon bombardımanından arınmak için oruç bir fırsattır. Mesela Hz. Muhammed de “oruç kalkandır” der. Cep telefonuna gelen sinyalleri kesen “jammer” misali, oruç tutmak da zihnimizi ve ruhumuzu işgal eden sinyalleri kesintiye uğratır.
Çoğumuzun ruhu bu haz ve hız arasında sıkışmış çağda yorgun düşüyor. Modern yaşamın getirdiği stresle başa çıkmakta zorlanıyoruz. Özümüze yabancılaşmaktan, ruhumuzun yorulduğundan, “kalbimizin sesini” duyamadığımızdan şikâyetçiyiz çoğumuz. Bu anlamda da oruç, “ruhumuzu dinleyip” içsel olarak dinlenme ve arınma zamanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.