Ana sayfa - Arşiv - Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş İle Söyleşi

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş İle Söyleşi

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin MEMİŞ; Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in kuruluşu, tarihi ve mücadelelerini anlattı.

Memur-Sen ve Sağlık-Sen özelde; üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel, özlük, mesleki, hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi, genelde ise; ülkemizde cereyan eden her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı temel amaç sayarak kurulmuştur. Bu amaçların gerçekleştirilmesinde yol haritasını ise evrensel insan hakları ve Anayasaya dayanan, sosyal adalet ve hukuk devleti anlayışı ve temsilcisi olduğu kadim medeniyet değerleri oluşturur.

Tarihe yön veren büyük liderler aynı zamanda büyük fikir adamlarıdır ya da büyük fikir adamlarından esinlenenlerdir. Fikirler öncelikle ihtiyaçtan doğarken, bir yandan eyleme dönüşür, bir yandan da hayatın gerçekleri arasında şekillenerek olgunlaşır.

Emeğin kutsallığının asırlar önce dinimizde yer edindiğinden hareketle, emek ve ekmek mücadelesine, hak savunuculuğuna farklı bir ses ve soluğun dahil olması kaçınılmazdı.

Mehmet Akif İnan ve kendisi gibi inandığı dava adamları, bunun bilinciyle Memur-Sen’i kurdu, ardından diğer sendikalarımız kuruldu. Kuruluşundan kısa bir süre sonra, ülkemizle birlikte 28 Şubat’ın soğuk yüzü ile karşılaşan Memur-Sen ilk ciddi sınavını bu süreçte vermiş ve alnının akıyla çıkmıştır. Başörtüsü özgürlüğünü meydanlarda savunan, milletin değerlerini baskı ve zulümlere rağmen savunmaktan, haykırmaktan vazgeçmeyen Memur-Sen ve Sağlık-Sen bu anlayışını hiç değiştirmedi. 27 Nisan E-muhtırası karşısında milli iradenin yanında yer alan bizler, darbelere de darbecilere de Ortak Akıl Platformu’nu kurarak ‘DUR’ dedik.

Ülkemiz ve milletimizin geleceği için referandumda ‘evet’ diyeceğiz. Kutuplaşma ve kamplaşmaya sebep olmadan, kimseyi ötekileştirmeden kişisel görüş, ideolojilerimizi bir kenara bırakarak sadece ülkemiz için çalışacağız. Bu ülkenin geleceği için hep kapı kapı, ev ev dolaşıp farklı düşüncedeki arkadaşlarımızı ikna ederek millet iradesinin sandığa yansımasını sağlayacağız. Ülkemizin geleceğinin inşa edilmesinde Sağlık-Sen ailesi olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundayız.

Memur-Sen ve Sağlık-Sen ailesinin mensupları olarak meydanlara inerek, kimin ne dediğine aldırmadan bu ülkenin bir ferdi olarak sürece katkı sunmak için çalışacağız. Amacımız millet iradesinin sandıklara yansıması, ekonomik ve siyasi belirsizlikleri sona erdirecek yeni bir dönemin başlaması. Kişilere göre değil anayasa ve yasalarla teminat altına alınan bir yönetim sisteminin hayata geçmesi için çalışacağız. Halkın tercihleriyle sandıktan çıkacak sonuç, demokrasinin gereği, hepimizin tartışmasız kabul etmesi gereken bir sonuçtur.

Başörtüsü yasağının devlet eliyle kadına yapılan bir şiddet olduğunu dile getirerek bu yasağın kaldırılması, üniversiteye girişte katsayı uygulamasının kaldırılmasının öncülüğü bize nasip oldu. Genel merkezlerimizle, teşkilatımızla, temsilcilerimizle, üyelerimizle ve bize inanan kamu görevlileriyle elimizi taşın altına koyduk.

17-25 Aralık’ta olduğu gibi 15 Temmuz’da da millet iradesinin yanında olduk, milletimizin yanında olduk, milletimizin seçtiklerinin yanında olduk. Darbelere ve darbecilere bir kez daha dur demek için meydanlara indik, tankların önüne dikildik, demokrasi nöbetleriyle geleceğimizi aydınlattık.

Hakkın üstün tutulması ve üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünün egemen olması için mücadele ettik. 27 Ocak 1999’da merhum genel başkanımız M. Akif İnan’ın Emek Platformu’nun kurulmasındaki öncü rolünün mirasçıları olarak bu kutsal mücadeleyi hiç bırakmadık.

Düzenlediğimiz yardım kampanyaları, imza kampanyaları, destek olduğumuz ve içinde yer aldığımız sosyal projeler, bizi milli yapan değerlerimizin yeşerdiği platformlardır. Bu platformlar, sizlerin emeği, desteği ve bu kutlu yolculukta akıttıkları terle hayat bulmakta, başkalarına da hayat vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.