Mono Sodyum Glutamat Kod Adı: E 621 / Gıda Yüksek Mühendisi Naciye Polat

MSG (Mono Sodyum Glutamat) namı diğer ÇİN TUZU. Kod Adı: E 621
Hayatımıza lezzet verici iştah arttırıcı yönleri ile giren, özellikle çocukların ve gençlerin tükettiği paketli ürün grubu olan cipsler, çeşniler, noodleler ve daha birçok gıdada bulunur. E kodu 621 olan bu ürün ile olumlu-olumsuz duyduklarınız konusunda kararsız kalabilirsiniz. Çünkü gıda sektöründe ticari kaygılar sağlığın önüne geçmiş durumda. MSG’yi bir de bizim köşemizden dinlemeye ne dersiniz?
MONO SODYUM GLUTAMAT kısa adı MSG, gıda katkı maddesi listesinde yer alan ve hatta Gras düzeyinde güvenli gıda kabul edilmesiyle gündemde. Peki güvenli mi, değil mi? Bugüne kadar yapılan yüzlerce bilimsel araştırmalarda, klinik çalışmaların sonuçları olumsuz olarak belirtilse de maalesef MSG için kullanımının zararsız olduğunu düşünenlerin sayısı hayli fazla.
MSG Nedir?
MSG aroma arttırıcılar grubunda yer alan, menşei Çin olan bir katkı maddesidir. Temel tatlar olan acı, tatlı, ekşi ve tuzluya eklenen, 5. tat olarak kabul edilen umami tatlar arasında MSG’de vardır. MSG’de bulunan glutamat aminoasidi doğada çokça bulunur ve insan vücudu için esansiyel değildir; vücudumuz tarafından üretilir, dışarıdan alınmasına gerek yoktur. Doğada hazır halde bulunur. Peynir, patates, ceviz, domates, mantar, et, balık ve birçok sebzede vardır. MSG (Mono sodyum glutamat) içerisinde yer alır. Glutamat protein yapısında amino asit olup bir nörotransmitterdir. Merkezi sinir sistemi fizyolojik ve patolojik süreçlerde önemli rol alır. Hafıza merkezi öğrenme ve kaydetme gibi bilişsel becerilerde görev alır.
MSG’nin Gıda Sektöründeki Konumu Nedir?
Gıda katkı maddeleri belli sınıflara ayrılır:
• Koruyucular
• Renklendiriciler,
• Stabilizatörler,
• Antioksidanlar,
• Aroma-lezzet arttırıcılar,
• Asitlik düzenleyiciler,
• Taşıyıcılar,
• Parlatıcılar,
• Nem vericiler,
• Kıvam arttırıcılar gibi.
Her bir grubun doğal ve yapay olan çeşitte katkı maddeleri, E kodları, gıda kodeksinde yer alan maksimum kullanım miktarları belirlenmiştir. MSG de bir aroma-lezzet arttırıcı katkı maddeler grubunda yer alır. Glutamik asidin sodyum tuzudur. Kristal bir yapısı vardır. Birçok yolla üretilmesi mümkündür. En çok nişastanın fermantasyonuyla elde edilir.
MSG Gündemi
Çin tuzu olarak da anılan MSG, 1900’lerin başında Tokyo Üniversitesi’nde görev yapan ve kimya profesörü olan Kikiunae Ikeda tarafından keşfedildi. Birçok mineral ile denendi. Sodyum tuzu ile kullanımında karar kılınarak MSG olarak ismi verildi. Çin yemek kültüründe çok kullanılan ve 1968’de bir doktorun Çin restoranında MSG katkılı yemek sonrası semptomlarını Amerika Gıda Federasyonu ile paylaşmasıyla gündeme geldi. Bunun üzerine fare denekleri ile birçok araştırmaya konu oldu.
Gıda katkı maddelerinin toksikolojik kimyasal ve biyolojik birçok test sonucu güvenirliliği belirlenir. FAO/WHO Gıda Katkı Maddeleri Uzmanlar Komitesi (JECFA) ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) MSG’nin güvenilirliğini kabul ederek yasal olarak GRAS (Generally Recognized AS Safe- Genel Olarak Güvenli Kabul Edilir) listesine dahil etmiştir. MSG de bu güvenilir katkı maddeler listesinde yer alır. MSG’nin kullanıldığı bütün ülkelerde kullanım sınırları belirlenmiştir. Ülkemizde gıda kodeksinde gıda katkıları kullanım listesinde maksimum değerleri belirlenmiştir.
Bütün bu uluslararası gıda federasyonların güvenilir kabul etmesine rağmen yapılan araştırmalarda MSG’nin beden, özellikle sinir sistemi içerisinde toksik bir madde olduğunu ve nörolojik rahatsızlıklara sebep olacağı belirtilmiştir. Dikkate alınması gereken deney sonuçlarında obezite, beyin fonksiyonlarında yavaşlama, depresyon anksiyete, insülin direnci, kişilerde migren atağını arttırma baş boyun ağrıları gibi semptomlar da ortaya çıkmıştır. Günlük alınan doz miktarlarının yükselmesiyle olumsuz belirtilerde artış gözlenmiştir.
MSG En Çok Hangi Gıdalarda Kullanılır?
• Cips
• Et-tavuk bulyon
• Noodle
• Konserve
• Hazır çorba
• Dondurulmuş gıdalar (pizza- köfte vb.)
• Fast food gıdalar
• Çin yemekleri
• Baharat karışımları
• Hazır satılan salata sosları, ketçap, mayonez, barbekü sos veya soya soslarında kullanılır.
MSG Eklenen Gıdaların Özellikleri Nelerdir?
Lezzet arttırıcı özelliği ile yedikçe yediren, yenilmediğinde o tadı aratan bir nevi yeme bağımlılığı ya da alışkanlığı kazandıran yiyeceklerdir. Çocukların ve gençlerin bu listede yer alan yiyeceklere karşı tutumunu biliyoruz. Maalesef seviliyor ve sıklıkla tüketilmek isteniyor. Burada en önemli görev çocukların alışkanlıklarında ve sevdiği yiyecekleri yemesinde rolü olan anne ve babalarda… MSG içerikli bu yiyeceklerin çok tüketilmesi demek vücutlarına aldıkları MSG oranlarının çok olması demektir. Bu ürünlerden birkaç tanesini zaten gün içinde yendiğinde alınacak MSG miktarı yüksek iken üst üste günlerce yenmesi de birikime neden olacaktır. En kötü yanı ise yeme isteklerinin artmaya devam etmesidir.
Sonuç olarak cips, noodle, fast food ürünlerinin tüketimi kısıtlanmalı; anneler mutfakta hazır çorba, MSG içeren konserveler (her konserve MSG içermez, etiketi mutlaka okuyun), dondurulmuş ürünler, baharat karışımları kullanımında daha dikkatli olmalıdır. Kullanım sıklıklarını azaltmaları dahi MSG katkısının çok miktarda alınmaması konusunda fayda sağlayacaktır. Gün içinde bireysel paketli ürün satın alırken kendimiz gibi çocukları da bilinçlendirmeli, isteklerinin sıklıklarını bir periyoda göre yapmalı, yeme alışkanlıkları konusunda onları bilgilendirmeli ve farkında olmalıyız. Etiket okuma konusunda bilinçli olmak şart. Ne yediğimizi ve ne yedirdiğimizi bilmek; sağlığımızı, bağışıklığımız ve beslenme alışkanlıklarımızı daha düzgün hale getirecektir.
MSG farkındalığıyla sağlıcakla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.