PAYİTAHT “Abdülhamid” / Orhan Osmanoğlu

Payitaht dizisinde Abdülhamid Han’ı canlandıran Bülent İnal Bey’i nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bülent Bey çok iyi bir oyuncu, her karaktere girebilecek bir oyuncu. Kendisinin Sultan Abdülhamid’i güzel temsil ettiğini görüyorum. Biraz sinirli görünüyor. Sultan Abdülhamid’in, dizide olduğu gibi genelde sinirli bir hali yok ama seyirci böyle beğendi. Ben, gayet iyi temsil ettiğine inanıyorum.

Yeni nesil, Abdülhamid’i yeterince tanıyor mu? Bunun için daha neler yapılmalıdır veya bununla ilgili başka proje ve düşünceleriniz var mı?

Evet, yeni nesil, Allah’ın izniyle Sultan Hamid’i yavaş yavaş tanımakta. İyi bir nesil yetişiyor. Tabii, burada medya çok etken. Payitaht dizisi gençlerimizde güzel bir etki bıraktı. Umarım ki TRT ve devlet büyüklerimiz böyle diziler üretmeyi sürdürürler. Çünkü insanlar kitaptan ziyade, dizilerden izleyip sonra kitaba yöneliyorlar.

Bugüne kadar güzel bir şekilde tarihin işlenmesi ve böyle bir padişahın gerçekten güzel gösterilmesi ilk defa Payitaht dizisinde gerçekleşmiştir. Payitaht dizisinde Sultan Hamid’i tam anlamıyla temsil ediyor muyuz? Yüzde 100 olmasa bile yüzde 70, yüzde 80’e yakın tarihi vakalar var dizinin içinde. Önemli olan, Sultan Hamid’i burada iyi bir şekilde gösteriyoruz. Payitaht dizisinin çok beğenildiğini görüyorum. Okullarda özel paneller yapılıyor. Faydalı olduğunu düşünüyorum, bir şeyler bıraktığımıza da inanıyorum bu diziyle.

Payitaht Abdülhamid dizisi oynadığı ilk günden beri reyting rekorları kırmaya devam ediyor… Yeni sezonda sürpriz aksiyon sahneleri görebilecek miyiz? İzleyici her bölümünü merakla beklerken yeni sezona dair neler söylemek istersiniz?

Payitaht dizisinin, Allah’a bin şükür olsun, oynadığı birinci günden bugüne kadar reytingleri yükselmekte, ilk 4 bölümden sonra daha da yükseldi. Müthiş derecede bir yurtdışı ilgisi var. Hatta Araplar diyor ki: “Neden kanallarımızda gösterilmiyor?” Çünkü Youtube’tan takip ediyorlar.

Dizi, Ortadoğu’da ve İslam coğrafyasında nasıl karşılandı? Halkın teveccühünden biraz bahseder misiniz?

Arap dostlarımdan bu konuyla ilgili mesajlar alıyorum. Bildiğim kadarıyla dizi satıldı. İnşallah, önümüzdeki sezonda Arap kanallarında Arapça duyacağız, Arapça dublajlı olacak. Altyazılı istemiyorlar. Altyazılı olarak Youtube’ta mevcut, gün gün takip ediyorlar.

Hanedan üyesi olarak, Abdülhamid Han dediğimizde bizlere neler anlatmak istersiniz?

Sultan Abdülhamid’in torunu olmak gerçekten çok gurur verici bir şey. Bir Sultan Reşat veya Vahdettin veyahut V. Murat gibi ayrı bir nitelik taşıyorsunuz. Onun için devamlı insanların teveccühüne mazhar oluyorsunuz. Gurur verici bir şey. Allah bize, dedemize layık bir şekilde yaşamayı nasip etsin.

Son olarak söylemek istedikleriniz?

Uluslararası, tarihi bir dizi platform inşa etmemiz gerekiyor. Hangi şirket dizi çevirmek isterse yapılacak böyle bir platforma başvurup dizisini çekebilsin. Bazı ülkeler dizilere, sinemaya ciddi paralar harcıyor. Biz niye yapmayalım?

Tarihimizde bütün sultanlarımız başlı başına birer dizi konusu. Amerika; Rambo, Rocky, James Bond vb. sahte kahramanlarla bütün dünyaya film sattı ve yüz milyarlarca dolar kazandı. Sinema ve dizi çekmek için sahte bir kahraman çıkarmamıza gerek yok. Tarihimiz gerçek kahramanlarla dolu. Her sultan tek başına bir kahraman. Allah razı olsun, devletimiz Payitaht dizisine destek oluyor. Bundan sonra tarihi diziler, tarihi kahramanlar çıkarmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.