Ana sayfa - Arşiv - Türkiye’de Engelli Gerçeği / Teday Başkanı İlimdar Boztaş

Türkiye’de Engelli Gerçeği / Teday Başkanı İlimdar Boztaş

Malumunuz üzere Türkiye’de bulunan kamu dairelerindeki boş tutulan engelli kadrolarının atamalarının yapılması için Ocak ayından başlayıp bugüne kadar devam eden kurslar, sınav başvuruları ve sınavların kura başvuruları ve beraberinde kılavuzların yayınlanmasına kadar geçen süre adım adım takip edilerek bugüne kadar oluşan tercihlerlerle buraya gelmiş bulunmaktayız. Sevgili arkadaşlarım bugün gelinen bu süreçte çok kritik bir noktadayız. Bugünkü tercihleriniz, çoğunuzun önünü açacak, devlet kapısında devlet memuru olma imkânı sunacak. Tercihlerinizin yapılması hususunda çok kıymetli Belediye Başkanımız Sayın Enver Bey, hocalarımız ile birlikte, tercihlerinizin en iyi şekilde hatalara düşmeden yapılmasına olanak sağlamaya çalıştı. Tercihler konusunda çok dikkatli davranmak zorundayız. Tabi ki burada verilecek son kararla tercihleri yapan sizler olacaksınız. Tercih kılavuzlarını ve kurumları birçoğunuz incelediniz. Bugün bu tercihler vesilesi ile alımı planlanan 7746 kişinin ataması için tercihler yapılacaktır. Bu tercihlerinizde önemli olan hataya düşmemektir.
Hatırlayacak olursanız şöyle 2011’e gidelim. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlıklarının yapmış oldukları sınavlarda 92 ve üstü puan alan arkadaşlarımız Ankara’ya yerleştirildi. Şu notu almanızı istiyorum: “92 ve üstü puan alanlar” Ankara’ya yerleştirildi. Kazanan arkadaşlarımız vardı camiamızdan. İyi puan aldıkları için de evlerinin yanına atamaları çıktı. Aynı süreç Sağlık Bakanlığında da oluştu. Orada hataya düşen arkadaşlarımızın hatalarını sizlerle paylaşmak istiyorum. 70 puan alan arkadaşımız Ankara’yı işaretledi, çıkmadı, İstanbul’u işaretledi çıkmadı. Çıkması da mümkün değildi. Çünkü alımlar yüksek puandan itibaren düşük puana doğru sıralandı. Bu noktada 16 puanla Batman’ı işaretleyen arkadaşımız iş başı yapmış oldu. Bakınız her şey tercihte bitiyor. Şimdi bizim tercihlerimize baktığımız zaman 97’den başlayıp 60’a kadar güzel puanlarımız var. Şimdi 60 puanla bile bir yer yakalama imkânı var. Örnek olarak 16 puanla Batman’a atanan arkadaşımızı verdim. Burada tercihlerimize çok dikkat etmeliyiz. Tabi burada bizim maksadımız o anlamda sizlere yol çizebilmek, doğruyu tespit edebilmenizi sağlamak. Tam bu noktada sakin, sabırlı ve soğukkanlı hareket etmemiz gerekmektedir. 20 Temmuz’a kadar tercihler devam edecektir. Bugün tercihlerini yapacak arkadaşlarımızın içerisinden mümkün olduğu kadar notlar almaya çalışın. Bunun neticesinde de evlerinde internet imkanı olanlar aldıkları notlarla tercihleri evlerinde de yapabilirler. Başka bir not da, şifrenizle Temmuz 20’ye kadar daha ayrıntılı incelemeler yaparak tercihlerinizi düzeltebilirsiniz. 20 Temmuz gece saat 23.45’e kadar yapabilirsiniz. Bunlardan haberdar olun. İnşallah hepiniz devlet memuru olursunuz.
Bunun beraberinde çok önemli bir hususu söylemek istiyorum. Güzel puan alan arkadaşlarımız yaptıkları tercihler doğrultusunda atandıktan sonra hala çalışmakta oldukları özel kurumlardan istifa edecekler. Arkadaşlarım, bizim ile koordinasyonunuzu koparmayın. Şöyle düşünecek olursak 7746 kişiden en kötü ihtimalle %40- 50’sinin halen özel sektörle çalıştığını da varsaydığımız takdir de, özel sektör ciddi manada engelli işçi arayacaktır. Bu anlamda bizimle iletişimde olan çok önemli özel sektör kurumları var. Belediyemizde de illa ki olacaktır. Bu anlamda ataması çıkmamış olan arkadaşlarımızın yine özel sektörde değerlendirilmesi üzerinde çalışmalarımız da devam etmektedir. Bu konuda da yine özel sektörde kendinizi değerlendirme imkânınız olacaktır. Engelli personel talebinde bulunan birçok özel kuruluşla karşılaştık. Kimse umutsuzluğa düşmesin. Bu biraz nasip işi üzülmek yok. Bu konuda bir söz isteyim mi hepinizden?.. Ataması olmayan arkadaşlarım üzülmek yok, anlaştık mı?
İlk etapta 7746 kişi Ağustos ayında işe başlayacak. Eylül ayında yeni rakamlar açıklanacak. Yılbaşına kadar bu süreç devam edecek. Şunu bilmenizi istiyoruz: Kamuda engelli istihdam oranı 2008 yılının Mayıs ayından itibaren %3’den %4’e yükseltildi. Arkadaşlar bunu hepiniz bir yere not alın… “Türkiye’de kamuda engelli istihdam oranı %3’den %4’e çıkartıldı.” Bununla beraber çok sayıda bilgi kirliliği var. Özel sektörde %3, kamuda %4. Bunu basın yoluyla da ifade ettik. Arkadaşlar, haklarımızı arayalım. Eğer sessiz kalırsak bugüne kadar olduğu gibi 2008’den beri uygulanan mevzuatı uygularlar. Bunun için haklarımızı bilmemiz ve konuya hâkim olmamız gerekmektedir. Açıp interneti bakın; Türkiye’de engelli istihdam oranı %4’tür. Bugüne kadar yapılan uygulamalar %3’ün üzerinden yapıldığı için karşımıza 19-20 bin kadro getiriliyordu. Hayır. Bizim vesilemizle TBMM’de soru önergesi verilmesi çerçevesinde ayrı ayrı siyasi partilerin sunduğu soru önergeleri ile de kamudaki engelli istihdamının %4 olduğunu mevcut hükümet açıklamıştır. Ama bugün Özürlüler Genel Müdürlüğü’ne baktığımız zaman halen %3 görmekteyiz. Aile ve Sosyal güvenlik Bakanlığının sitesine baktığımız zaman da halen %3 oranını görmekteyiz. İşte 20 ila 30 bin arasındaki çelişkinin sebebi bundan. Bu artık somut olarak anlaşılmıştır. Bu kapsamda haklarınızı aramaya devam edin. Sakin bir şekilde büyük bir titizlikle tercihlerinizi yapmanızı istiyorum. Bu ortamı sağlayan tüm yetkililere huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
İlkokul mezunu olanların tercihleri nasıl olacak?
Hazırladığımız kılavuzlarda bunlar adım adım belirtilmiştir. İlkokul mezunları kura neticesinde değerlendiriliyor. Bugün burada tercih yapacaksınız. Neticesinde de tercih ettiğiniz kurumlar tarafından kuraya tabi tutulacaksınız. Bugün kuranın tercihlerini yapmış olacaksınız. Lise, ön lisans ve lisans mezunları da kendi kategorilerinde tercihlerini yapmış olacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.