Sanal Gerçekliğin Geleceği Nasıl Olacak? / Girişimci – Teknoloji Danışmanı Ali Rıza Babaoğlan

 Sanal gerçeklik ile arttırılmış gerçeklik arasında ne gibi farklar var?

Bunlar son dönemde oldukça popüler olmaya başlayan ve farklı uygulamalar/oyunlar vb. ile hayatlarımıza daha da giren kavramlar. Sanal Gerçeklik, normalde olmayan veya sıfırdan kurgulanan bir dünyanın içerisine girmek ve burada birtakım işler yapmak üzerine kullanılan bir kavram. Bu daha çok takılan bir gözlük veya benzeri bir cihaz ile kendinizi tamamen farklı bir dünyada gibi algılamanız üzerine gidiyor. Artırılmış Gerçeklik ise gündelik yaşantımızın bazı dijital veya tasarımsal eklemelerle daha farklı hale gelmesi. Buna en net örneklerden birisi son dönemin fenomenlerinden Pokemon Go oyunu.

Bu teknolojiler daha çok hangi alanlarda kullanılıyor?

İnşaat’tan başlayarak, üretim, hızlı tüketim vb. birçok alanda kullanılıyor, bu alanlarda çözümler görmek mümkün. Oldukça fazla ve farklı alana girmeye başladı.

Sanal gerçeklik ile arttırılmış gerçeklik teknolojilerinin hangi seviyeye gelmesi, neler yapılması öngörülüyor? Sanal gerçeklik ürünlerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bu alan gelişmeye başlayan bir alan ve ileride pazarlamadan, eğitime kadar birçok alanda kullanılacağına inanıyorum. Birçok öngörü var fakat oyunlarla başlayan sanal dünya akımının şekil değiştirmesi ve gerçek hayatımızı da değiştiren noktaya gelmesi oldukça olası.

Bu teknolojiler hayatımızda neleri değiştirecek?

Biz aslında gerçek hayatımızda bu iki kavramı da yaşamaya başlıyoruz, giderek de gerçek gerçeklik, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik üçlüsünün daha da iç içe gireceği kesişimler yaşamaya başlayacağız.

AR Pandora şirketi bu konuda neler yapıyor? Kimlere hitap ediyorsunuz? Nerelere hizmet veriyorsunuz? Talep ne durumda?

Türkiye’de Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) alanında Nisan 2014’ten bu yana faaliyet gösteren şirketimiz AR Pandora’nın AR ve VR çözümleri geliştirdiği müşterileri arasında Socar-Petkim, Decorilla, China Construction Company, Rönesans Yapı, General Electric ve Bayer gibi ağır yerel ve global firmalar var.

Türkiye, AR Pandora’nın en büyük pazarı değil. ABD’de New York’taki satış ofisi ve Pandora Reality unvanlı şirketi aracılığıyla faaliyet gösteren girişimimiz, tüm satışlarının yüzde 70’ini ihracattan sağlıyor. Halen ABD ve Çin menşeli firmalar için proje geliştirmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz Temmuz’da tasarım ve yazılım geliştirme süreçlerimizi İzmir’de açtığımız ofise taşıdık.

Bu konuda hizmet vermek, ürün geliştirmek çok emek isteyen ve maliyetli bir süreç mi?

Çok emek istediği muhakkak çünkü yeterli alt yapı çözümü ve yardımcı ürün piyasa da henüz yok. Teknolojinin yeni olması ve birçok yerde kullanılmaması da firmalara farklılaşma avantajı sağlıyor. Bu da maliyetlere yansıyor tabi ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.