Erkeğin Makyajı Saçıdır / Adem Terzi

34-adem-terziMeslek hayatınıza nasıl başladınız?
Çalışma hayatıma ilk önce su satarak, simit satarak, ayakkabı boyayarak başladım. Zamanla kendi saçlarıma olan düşkünlüğümün verdiği heves ve istekle berberliğe yöneldim ve Tarabya üstünde ufak bir berberde çalışmaya başladım. Askerlik dönemime kadar orada çalıştım. Askerlik dönüşü Etiler’de şu an sahibi olduğum işyerinde çalışmaya başladım ve 2 yıl sonra meslek aşkı, çalışma azmi, biraz da şansımın yardımıyla çalıştığım işyerinin sahibi oldum ve ADEM TERZİ BARBER’S CLUB markasını kurdum…

Mesleğinizde gayet başarılısınız, bu başarı nasıl geldi? Başarınızın arkasında hangi prensipleriniz var?
Teşekkürler. Başarı ilk önce işini sevmek, saat zaman gözetmeksizin azimle çalışmaktır. Başarı tesadüf değildir. Başarılı olmak için ilk önce temiz, disiplinli, özverili ve işini severek çalışmalıdır. Başarı bu özelliklerin birleşmesinden meydana gelir, bunlardan biri eksik olursa başarılı olamazsınız.

Müşteriniz size geldiğinde hangi saç modelini uygulayacağınızı hangi kriterlere göre değerlendiriyorsunuz. Kafa şekli önem taşıyor mu, vücut tipinin önemi var mı?
Salonumuza her meslek grubundan misafirlerimiz geliyor; iş adamları, CEO’lar, ünlü oyuncular, sanatçılar, futbolcular… Tabi ki kesim yapılırken yüz hatları, alın yapısı, boyun ve burun ölçüleri, kilo, boy vs. gibi birçok özellik dikkate alınmalı. Fakat bunlar yeterli değil. Kişiye uygun saç kesimi yapılacaksa misafirimizin yaptığı iş, genelde kullandığı giyim tarzı vs. gibi tüm özellikleri dikkate alarak bir model yapıyoruz.

Kimlere hangi sakal ve bıyık modeli yakışır?
Sakal, bıyık kimlere yakışır kimlere yakışmaz diye bir ayrım yapmak doğru olmaz. Bizim çalışma prensiplerimizin en başında gelenlerinden biri, kalıplaşmış modellerin dışına çıkmak. Herkese bir yakışan vardır. Kimi insanlara gıdığını gizleme amaçlı, kimi insanların yüz hattı yuvarlak olduğundan yüzünü uzatma amaçlı farklı farklı modeller yapılabilir… Bizim görevimiz misafirlerimize yakışanı tasarlayıp uygulamaktır.

En Revaçta Saç Kesimi Türk Tıraşı
Günümüzde popüler saç modelleri, bıyık sakal modelleri hangileri?
Günümüzde en çok revaçta olan saç kesimi tartışmasız Türk tıraşıdır. Sadece ülkemizden değil yurt dışından Türk tıraşını tanımak, öğrenmek, nasıl olduğunu görmek için salonumuzu ziyaret eden birçok insan var. Türk tıraşını kısaca anlatmak gerekirse çok yönlü yani gerek klasik gerek spor kullanılabilen bir saç kesimidir. Şu sıralar sanat camiası ve iş dünyasından da Türk tıraşına yoğun bir ilgi söz konusu. Türk tıraşı bizim icadımız olup uzun zamandır reklam ve lansmanlarını yapmaktayız ve geri dönüşlerden de çok memnunuz.

Saç Boyasında Önyargılar Yıkıldı
Eskiden erkeklerde saç boyatmaya karşı bir önyargı vardı. Şimdilerde erkeklerin saç boyasına bakışı nasıl, siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Evet, eskiden öyle bir önyargı vardı. Fakat günümüzde o önyargıdan eser kalmadı. Çünkü artık çok doğal renkler kullanıldığı için saçlarımızın boyalı olduğunu anlamak mümkün değil. Onun dışında beyaz saçlarda hafif renk kırma, balyaj ve saçı seyrek olan misafirlerimize de saçlarının daha yoğun görünmesi için özel dip boyası da yapmaktayız. Özellikle beyaz saçlarda renk kırma ve dip boyası çok ilgi gören hizmetlerimiz arasında.

Saç boyaması ne sıklıkla yapılmalı?
Saç boyası, saçın uzama hızı, yıkama sıklığı, kullanılan renk ve kullanılan boya türüne göre değişiklikler gösterebilir ama ortalama 2 hafta ile 4 hafta arasında değişir.

Saç ektirmeyle ilgili düşünceleriniz neler?
Bizce saç ektirmenin, eğer profesyonel bir ekip tarafından yapılacaksa hiçbir mahsuru yoktur, aksine gerekli bir durumdur. Üstüne basarak söylüyorum; eğer saç ektirmeye karar verdiysek çok iyi araştırmalı, ektirme işlemi yaptıracağımız firmanın hizmet koşullarına ve mutlaka referanslarına bakmalıyız.

Mevsime Göre Saç Bakımı
Erkeklere saç bakım önerileriniz nelerdir?
Saç bakımı, saçımızın sağlığı açısından çok önemlidir. Yapılan araştırmalar, erkeklerin de artık saçlarına çeşitli bakımlar yaptığını, saçının daha sağlıklı daha bakımlı olması için yoğun bir çaba sarf ettiğini ortaya koymaktadır. Saç bakımları mevsimlere göre değiştirilmelidir. Sadece sıvı veya krem bakımların yanı sıra ozon bakımı da yapılmalıdır. Özellikle ilkbahar ve sonbahar dökülme mevsimi olduğundan dökülme önleyici kür kullanılmalıdır. Yazın güneşin zararlı etkilerinden, deniz tuzu, havuz kloru gibi etkenlerden saçımız kuru mat bir hal alacağından besleyici bakımlar kullanılabilir. Kışın saçımız sertleşip nem oranı azalacağından nemlendirici bakımlar kullanılmalıdır. Daha da önemlisi saç bakımları ve kürler göz kararı değil özel analiz cihazları eşliğinde belirlenip eğitimli profesyonel bir ekip tarafından uygulanmalıdır.
Saçımıza iyi bakmalıyız, çünkü her zaman dediğim gibi “Erkeğin makyajı, saçıdır…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.