Ana sayfa - Manşet - Yıldıray Şahinler İle Söyleşi

Yıldıray Şahinler İle Söyleşi

Sizce başarının sırrı nedir?

Tabii ki çok çalışmak, işini çok sevmek ve uyumlu, güzel bir ekip oyuncusu olmak her zaman başarılı işlerin altına imza atmak anlamına geliyor.

Proje seçimlerinizde nelere dikkat ediyorsunuz; dizi veya film, oynamak istediğiniz projelerde?

Bir kere, sizi etkileyip içine almalı. Yani tabii ki önce senaryo ve birlikte çalışacağım kişiler. Ama tabii ki yapım şirketi de çok önemli. Çünkü yapım şirketi gerçekten işin kalitesini çok belirleyici oluyor. Bence işin en önemli sırlarından biri, aynı takımla beraber çalışmaya devam etmek, aynı ekiple yola devam etmek. Tabii, birbirini çok iyi anlayan, birbirinin dilinden anlayan, birbirini destekleyen insanlarla çalışmak işi çok kolaylaştırıyor.

Sinemamızı, dizilerimizi dünyayla kıyasladığınızda nasıl görüyorsunuz, nasıl değerlendiriyosunuz?

Sinema ve dizi sektöründe hızla ilerliyoruz, özellikle dizi sektörü çok hızla ilerliyor; ama nedense, biraz televizyon sinemanın, sinema televizyonun yerini almaya başladı. Sinema daha derinlikli işler arıyor; umarım onlar da gelir. Tabii ki dünya sinemasıyla boy ölçüşebilecek filmler de yapılmaya başlandı. Ama sinema sanatına daha derin ürünler katmak gerek diye düşünüyorum. Televizyon sektöründe de çalışanların hakları konusunda ilerlemeler gösterme zamanı. Telif hakları vesaire konusunda müzik sektörü çok hızla, çok daha erken davranarak yol aldı, ama televizyon sektöründe bu çok geride kalmış durumda. Bunun çözülmesi lazım. Oyuncuların, senaristlerin, yönetmenlerin haklarının daha iyi korunduğu bir sektör oluşturulmalı. Çünkü gerçekten çok kaliteli işler yapıyoruz.

Projeler çok çabuk bitebiliyor, dizi, sinema yapmanın; bu işin ne gibi zorlukları var?

Benim şansım yaver gitti, doğru projelerin içinde yer aldım, son senelerde uzun verimli işler yaptım. Ama tabii ki, arkadaşlarımın başladığı işlerin çabucak yayından kalkması, bitmesi de bir yandan hepimizi çok üzüyor. Birtakım nedenleri var bunların elbette; ama tabii, çalışanlar her şeylerini bağlıyorlar, bütün sezonlarını oraya vakfediyorlar. Özellikle teknik ekipte, işin arka tarafında çalışan, insanların emekleri bir anda heba oluyor ve onlar ortada kalıyorlar. Bu konuda bir şeyler yapılması lazım. Ama tabii, bu kadar böyle çalakalem işler de yapılmaması lazım. İyi düşünülmüş, iyi tasarlanmış projeler daha sağlam basarak yola çıkıyor. Yani dikkat etmek lazım; çünkü sonra çok kişi yanıyor.

Yeni proje var mı?

Birtakım projeler görüşüyoruz ama ben çok acele etmek istemiyorum, her zamanki gibi, gerçekten gönlümün istediği, gerçekten aklımın yattığı şeyin içinde olmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.