Ana sayfa - Arşiv - Yetimlerin Yüzünü Güldürmeyi Vazife Bilen Dernek İyilikhane / İyilikhane Yetimlerle Dayanışma Derneği Başkan Yard. Zeynep Sena Soyyiğit

Yetimlerin Yüzünü Güldürmeyi Vazife Bilen Dernek İyilikhane / İyilikhane Yetimlerle Dayanışma Derneği Başkan Yard. Zeynep Sena Soyyiğit

İyilikhane Yetimlerle Dayanışma Derneği’nin amacı ve kapsamı nedir?

İyilikhane’de temel eksen olarak yetim ve ihtiyaç sahibi çocuklar konusunu ele alıyoruz. Onların maddi ve manevi ihtiyaçları için projeler hazırlıyor ve projeleri finanse edecek kaynaklar üretiyoruz. Tüm bu süreçlere olabildiğince çok sayıda hayırseverin dâhil olmasını ve böylece bu alanda gayret sarf eden insan kaynağını geliştirmeyi amaçlıyoruz.

İyilikhane’nin kurulmasına nasıl karar verdiniz? O süreçten bahsedebilir misiniz?

Çalışmalarımız, 2011 yılında henüz öğrenci iken Kitap Ayracı Projesi adıyla bir gönüllü hareketi olarak başladı. Kendi tasarımlarımızla ürettiğimiz kitap ayracı, not defteri gibi ürünleri iyiliğe vesile kılmak için çalıştık. Bilhassa öğrenciler arasında yaptığımız tanıtımlarla, ürünlerimiz aracılığıyla elde ettiğimiz bağışla Afrika’nın Malavi ülkesinde bir yetimhane ve Tayland’ın Patani bölgesinde bir okul inşa ettirdik. Ayrıca projemize 65 şehirden destek veren yüzlerce öğrenci arkadaşımızın da katılımı ile yetim sponsorluk halkaları kurduk ve yüzü aşkın yetime aylık 100 lira ile destek olmaya başladık.

Yaklaşık 3 yıl gönüllü çalışması olarak devam eden projenin sonunda artık kurumsal bir çatı altında hareket etme ihtiyacı hissetmeye başladık. Kötülüklerin hep planlı yapıldığı dünyada, iyiliklerin de profesyonel bir zeminde planlanması gerektiği düşüncesi ile hem gönüllüleri daha düzenli bir şekilde organize edebilmek hem çalışmaların süreklilik ve verimliliğini sağlamak amacıyla İyilikhane’yi kurduk.

Bugüne kadar yapmış olduğunuz çalışmalar, projeler nelerdir?

Kitap ayraçları vesilesiyle Malavi’de 46 yetim için inşa edilen yetimhanemiz ve Patani’de 100’ü yetim 360 çocuğun eğitim alacağı okulumuzun ardından, 2015’ten beri Bangladeş’te İyilikhane Yetimhanesi’nin inşası için çalışıyoruz. Eylül ayında açılmasını planladığımız yetimhanemiz 170 yetim kardeşimize yuva olacak inşallah.

Bir diğer çalışmamız ise yetim sponsorluk halkaları. Ayda 10-20-30 lira bağış yapan hayırseverleri bir araya getirerek halkalar kuruyor, bu halkalar ile her ay 270 yetimi ayda 100 lira ile destekliyoruz. Sponsorluk halkaları çalışmamızla az da olsa sürekli bağış yapma alışkanlığı kazandırarak bir infak şuuru inşa edebilmeyi murat ediyoruz. Bu çalışmaların dışında İyilikhane’de ihtiyaç sahibi çocuklara, düzenli gıda yardımları, bayram öncesi bayramlık kıyafet, okul dönemi öncesi kırtasiye yardımları da ulaştırıyoruz.

Projelerinizi gerçekleştirirken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

Dünyadaki savaşlar, afetler, yoksulluk gibi pek çok olumsuzluktan en çok etkilenen ve en mağdur olan kesimin çocuklar olduğunu biliyor ve çalışmalarımızı da çocuk eksenli planlıyoruz. Çocukların hayatlarına dokunabilmeyi, tebessümlerine vesile olabilmeyi ve bunu sürekli hale getirebilmeyi istiyoruz. Aldığımız emaneti hakkıyla yerine ulaştırırken, aynı zamanda tüm bu çalışmaların insan olmamızın gereği ve sorumluluğu olduğunu unutmamaya gayret gösteriyor; paylaşmanın en başta güler yüz ve samimiyetimizi paylaşmak olduğunu birbirimize hatırlatıyoruz.

Çalışmalarınızı gerçekleştirirken diğer sivil toplum örgütleriyle iş birliği içerisinde bulunuyor musunuz?

Evet, çalışmalarımız sırasında sahada tecrübesi olan çeşitli kurumlar ile iş birliği yapıyoruz. Mesela yetimhane projemizi İHH İnsani Yardım Vakfı ve Bangladeş’in yerel kurumu olan İslamic Aid ile birlikte yürütüyoruz, Suriye’ye acil kışlık kıyafet yardımı kampanyamızda ise Türk Kızılayı ile çalışmıştık. İyilikhane, henüz sahada yeni var olan bir kurum olduğu için bu iş birliklerinden edindiğimiz tecrübeleri çok kıymetli buluyoruz.

İyilikhane Yetimlerle Dayanışma Derneği’nin faaliyetlerine katılabilmek için gönüllü olmak yeterli mi? Özellikle gençlere bu konuda neler söylemek istersiniz?

Faaliyetlerimize katılmak isteyenler ilk olarak www.iyilikhane.org.tr adresli sitemizden gönüllü formunu doldururlarsa bize ilettikleri yardım alanlarında ihtiyaç olduğunda kendilerine ulaşabilir, derneğe davet edebiliriz. Ayrıca bizim çağrımızı beklemeden tüm gönüllülerimiz sosyal medyada İyilikhane’ye destek vererek ve İyilik Heybesi’ndeki ürünlerin tanıtımı gibi pratik bir çalışma ile işin bir ucundan tutabilirler. Diğer çalışmalar hakkında detaylı bilgi almak için derneğimizi arayabilirler.

Özellikle gençlere gönüllülükle ilgili neler söylemek istersiniz?

Zaman hızla akıp gidiyor, kaç dakikası daha kaldığını bilmediğimiz ömür sermayemiz tükeniyor. Öğrencilik ya da iş hayatında günlük meşgalelerle kimi zaman gerçek sorumluluklarımızı, yaşamın sonunda baki kalacak tek şeyin Allah’ın rızasını kazanmak olduğunu unutabiliyoruz. Bu gözlükle baktığımızda gönüllülük en büyük mesuliyetlerimizden biri. Bu sebeple bilhassa genç kardeşlerimizi gönüllü faaliyetlere dâhil olarak bir hayır işi yapmaya, elini taşın altına koyup sorumluluk almaya, insanlık için fayda üretmeye davet ediyoruz.

İyilikhane olarak önümüzdeki süreçte başka ne tür proje çalışmalarınız var bahsedebilir misiniz?

Eylül ayı sonunda Bangladeş’teki yetimhanemizin açılışını yapmayı hedefliyoruz. Şu an yetimhanenin son eksiklerini tamamlamak ve gönüllülerimizi iyiliğe teşvik etmek için yeni bir kampanya yürütüyoruz.

Kısa vade takvimimizde, ülkemizdeki yüzbinlerce Suriyeli mülteci çocuğun varlığını da göz önünde bulundurarak yurtiçi çalışmalara ağırlık vermeyi planlıyoruz. Yardım ulaştırdığımız çocuklarla birebir etkileşimimizi, iletişimimizin kalitesini artırarak; gönüllü arkadaşlarımızın da katılımı ile çocuklara hem akademik hem de psikososyal destek hizmetleri verebileceğimiz bir proje üzerinde çalışıyoruz.

Orta vadedeki planlarımızda ise AR-GE çalışmalarımız var. Araştırma ekipleri oluşturarak yetimlere dair yayınlanmış tüm dokümanları bir arada toplamak ve bir kütüphane oluşturarak bu konuda çalışma yapacak olanlara bu veri tabanını sunmak istiyoruz. Yetimlerin yetim kalışlarından ruh sağlığı yerinde bireyler olarak yetişmelerine kadarki tüm süreçleri inceleyerek problemlere alternatif çözümler oluşturmak istiyoruz.

Yardım faaliyetleri yaparken, aklınızda kalan, unutamadığınız anekdotları bizimle paylaşır mısınız?

Faaliyetlerimiz sırasında pek çok güzel hikâye biriktirdik. Bu hikâyelerin bir kısmı yardım ulaştırdığımız çocuklara ait, bazıları ise gönüllerimize, bağışçılarımıza… Mesela, bayramlık etkinliğimizde mağazada kıyafetini seçen küçük bir kız çocuğunun, mağazadan çıkarken bir anda geri dönüp sarılıp teşekkür etmesi, yüzündeki o mutluluk… O birkaç saniye içinde yaşanan hislerin tarifi pek de kolay değil. Etkinliklerin pek çoğunda, ev ziyaretlerimizde, ailelerin mahcubiyet ve aynı zamanda sevinç dolu bakışlarına şahitlik ediyoruz. Yine bir organizasyonumuzda çocuklarla vakit geçirebilmek için sabahın erken saatlerinde Bursa’dan İstanbul’a gelen ve akşam geri dönen gönüllümüzün özverisi ve samimiyeti; yetimhane projemiz için çevresindeki onlarca kişiyi mesaj grupları üzerinden organize edip bir gecede 17 bin TL bağış toplayan hayırseverimizin sabaha kadar kendisini uyutmayan çocuklara yardım ulaştırabilme heyecanı… Ve daha pek çok şey faaliyetlerimiz sırasında güzel anılar olarak zihnimizde yer ediniyor.

Teşekkür ediyoruz.

İlginiz için biz teşekkür ederiz. Sizlere de çalışmalarınızda muvaffakiyetler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.