Ana sayfa - Arşiv - Yerli Arıtma Sistemi Biopipe Dünyaya Yayılıyor / Biopipe Kurucu Ortağı Enes Kutluca

Yerli Arıtma Sistemi Biopipe Dünyaya Yayılıyor / Biopipe Kurucu Ortağı Enes Kutluca

Biopipe sistemi nedir? Biopipe’ı diğer arıtma sistemlerinden farklı kılan özellikler nelerdir?

Biopipe dünyanın ilk atık su arıtan borusudur. Evsel atık suyun arıtılıp bahçe sulama ve temizlik amaçlı yeniden kullanılmasını sağlar. Böylece evler, oteller, apartmanlar, villalar su tasarrufu sağlamış olur.

Biopipe tamamen biyolojik olarak atık suyun arıtımını sağlar. Biopipe içerisinde biyolojik bakteriler yaşar ve su içerisinden geçerken suyun arıtımını sağlarlar. Biopipe dünyada ilk defa atık suyu arıtırken çamur üretmez. Tıpkı doğada bir akarsuyun atık suyu arıttığı gibi, Biopipe da atık suyu tamamen doğal olarak çamur oluşturmadan arıtır.

Sistem nerelerde kullanılabiliyor? Maliyeti hakkında bilgi verir misiniz?

Biopipe evsel atık suyun oluştuğu her yerde kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse oteller, siteler, işçi kampları, mülteci kampları, müstakil evler ve hatta gemilerde kullanılabilir. Biopipe’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi de müstakil evler gibi ufak hanelerde dahi kullanılabilmesidir. Sistemin maliyeti kurulacak alandaki oluşan atık suyun miktarına göre değişmektedir. Kurulduğu her yerde kendini 2-3 yıl içerisinde amorti etmektedir.

Biopipe sistemini geliştirme fikri nasıl ortaya çıktı? Nelerden esinlendiniz?

Akarsular akarken atık su zaman içerisinde arıtılmaktadır. Akarsuyun zemininde bulunan taşların üzerinde yeşilimsi olarak gördüğümüz bakteri tabakaları atık suyun arıtılmasını sağlarlar. Bende Biopipe’ı icat ederken aslında doğadan esinlendim ve bu akarsuları borular içerisinde oluşturmaya uğraştım. En büyük hayalim bir gün her evin atık suyunu arıtabileceği bir sistemi icat etmekti. Böylelikle her ev su tasarrufu sağlayabilecekti.

Biopipe ne kadar zamanlık bir süreçte ortaya çıktı? Bu süreçte nelerle karşılaştınız, süreci anlatır mısınız?

Borular içerisinde atık suyu arıtmayı kafama koyduktan sonra kendi apartmanımın altında ufak bir deneme alanı oluşturdum. Yaklaşık 2 yıl boyunca garajda geceli gündüzlü çalışarak sistemi icat etmeye uğraştım. Üniversiteden hocalarımı yaptığım şeye ikna etmeye çalıştım. TÜBİTAK akademisyenlerini ikna etmeye çalıştım. Aslında sürekli yaptığım, hayalini kurduğum şeyi başkalarına inandırmaya çalıştım. Bu süre içerisinde KOSGEB’den de destek alarak şirket kurma maliyetlerinin bir kısmını karşıladım. Yaptığım ilke şeylerden bir tanesi de patentini almak oldu. O günlerde başlattığım patent süreci sayesinde bugün yaklaşık 60 ülkede patentimiz var.

Biopipe sistemi şu an her açıdan son halini aldı mı, geliştirme çalışmaları devam ediyor mu?

Biopipe yaklaşık 2 yıl önce son halini aldı ve satışa başladı. Ancak geliştirilmesi her zaman devam ediyor. Benim 6 yıl önce kendi imkânlarımla garajımda yaptığım ar-ge çalışmasını bugün Mitsubishi’nin ana hissedarı olduğu Metito firması ile Dubai’de yapıyoruz. Sistem bütün rakiplerinden teknolojik olarak üstün olmasına rağmen sürekli daha da iyi hale getirmeye çalışıyoruz.

Günümüzde girişimcilik popüler bir kavram, tecrübelerinizi göz önünde bulundurarak bir girişimcinin başarılı olması için olmazsa olmaz unsurlar nelerdir? Genç girişimcilere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Benim için başarılı girişimci “hayallerini başkalarına inandırabilenlerdir.” Eğer hayalimizi başkalarına inandıramıyorsak zaten fikir, hayalimizde ölür ve gerçekleşmez. Başkaları derken kastım; ortağımız, ailemiz, ekibimiz, arkadaşlarımız, müşteriler… kısacası herkesi inandırmamız gerekiyor. Bu süreç içerisinde bize inanmayan, destek olmayan birçok insanla karşılaşıyoruz. Benim tek tavsiyem, herkes kendi hayallerinin peşinden yılmadan gitsin ve asla yollarına çıkan engellere takılmasınlar.

Yurtdışı pazarlara açılmanın zorlukları nelerdir? Yurtdışı pazarlarına açılmak isteyenlere ne gibi önerileriniz olur? Türkiye’den sizin gibi dünya markalarının çıkması için nelere ihtiyaç var?

Biz yurtdışına açılırken yatırımcılarımızın uluslararası bağlantılarını ve patentimizin gücünü kullandık. Girişimci bir firmada yatırımcının önemi çok büyüktür. Biz yatırımı alırken uluslararası vizyonu olan kişileri almak için çok uğraştık. Çünkü günün sonunda biliyorduk Biopipe bütün dünyaya yayılacak. Ayrıca patentimizi olabildiğince fazla ülkede almaya çalıştık. Diğer ülkelere açılırken de patentimizin lisans kullanım haklarını bu sektördeki devlere vererek devam ettik. Bazen birlikte şirket kurduk bazen ise onlara bütün üretim satış haklarını verdik. Örneğin Mitsubishi anlaşmasına göre Biopipe’ın bütün Asya ve Afrika üretim, satış, kurulum hakları Metito firmasında bulunmaktadır. Böylece çok hızlı bir şekilde çok geniş bir coğrafyaya yayıldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.