Ana sayfa - Arşiv - Yeni Türk Sineması / Yönetmen Sururi Ballıdağ

Yeni Türk Sineması / Yönetmen Sururi Ballıdağ

29-sinemaUzun yıllar boyunca ülkemiz sinema salonlarında özellikle Amerikan kökenli yabancı filmler yayınlandı. Gösterimlerde yabancı filmlerin ağırlıkları çok fazlaydı. Ama bugün gelinen noktaya bakıldığı zaman yerli yapımlarımızın hem sayısal olarak hem de gişe başarısı olarak yabancı filmlerden çok önde olduğunu görüyoruz. Genç kuşak ve dünya kültürü ile donanmış yönetmenlerimiz, filmleri dünya ile yarışır olmasa da en azından kendi insanımızı sinema salonlarına çekecek kadar etkilemeyi başardılar. Bunun bir sonraki aşaması, yapılan filmlerde biraz daha kendi tarih köklerimiz ve kendi medeniyetimiz ile ilgili konular seçilmesi ve daha özenli bir şekilde işlenmesidir.
“Box Office Türkiye”nin verilerine göre Türk filmleri, 2013 yılının en çok izlenen ilk üç filmi oldu. 7 Türk filmi, yılın en çok izlenen 10 filmi arasında kendine yer bulmayı başardı.
Togan Gökbakar’ın yönetmenliğini üstlendiği, Şahan Gökbakar’ın hayranlarından iyi not alan ‘’Celal ile Ceren’’ adlı komedi, Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği “Kelebeğin Rüyası”, Levent Demirkale’nin yönetmenliğinde çekilen “Selam” adlı filmler, en çok izlenenler arasında yer aldı.
Gişe ve hâsılat rakamları değerlendirildiğinde bu yıl yalnızca üç yabancı film, Türk filmleriyle rekabet edebildi.
2015 yılı, ülkemizin dünya kamuoyunda beklentileri açısından önem taşıyor. Özellikle Ermeni soykırım iddiaları üzerinden uluslararası baskıların artacağı bekleniyor. Ermeniler bu konuda hem sinemasal olarak hem de medyanın çeşitli alanlarında çalışmalarına devam ediyor. Ancak bu konuda ülkemizin henüz elle tutulur bir çalışmasını göremedik. Özellikle bu konunun farklı boyutlarını ele alan belgeseller, televizyon filmi ve televizyon dizilerinin çekilmesi gerekiyor. En önemlisi de uluslararası ses getirebilecek sinema filmlerinin yapılmasıdır. Ülkemizin bu alanda en azından sağlam 4-5 film ile 2015 yılına hazırlanması gerekir. Aksi takdirde Ermeni diasporası ülkemizi dünya çapında sıkıntılı durumlara sokacak gibi görünüyor.
Sinema Neden Önemli?
Aslında sinema, hayatımızın her alanında etkili olmaya devam ediyor. Günümüzde yeni kuşağın teknolojik gelişmeler nedeniyle tercihlerini etkileyen dijital sahalar artsa da sinema önemini korumaya devam ediyor. Önemli olan üretim olduğu için hangi sanal ortamda veya dijital alanda olursa olsun öncelikle üretilmiş bir iş olması lazım. Bu açıdan bakıldığı zaman sinema filmi üretmek her zamankinden daha çok önem kazanmıştır. Aktif tüketici kitlenin daha çok gittiği sinema salonları sayesinde insanların yaşam şekilleri etkileniyor. Tüketim alışkanlıkları etkileniyor. Bütün bu açıdan bakıldığı zaman yeni filmler üretmenin ve yeni yapımlar ortaya koymanın önemini daha iyi kavrarız. Özellikle kendi değerlerimizi anlatabilmek ve ülkemizi kültürel bir dünya pazarında gösterebilmek için sinemamızın güçlü olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.