Ana sayfa - Arşiv - Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ile Söyleşi / Burası Yeni İstanbul…

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ile Söyleşi / Burası Yeni İstanbul…

1959 yılında Sivas’ta doğdu. 1976 yılında siyasal çalışmalarına başladı.

1991 Genel Seçimlerinde, İstanbul’dan Milletvekili Adayı oldu. 1995-2001 yılları arasında İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. 1999 yılı yerel seçimlerinde 1. Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı oldu. Aynı yıl İl Genel Meclisi Üyesi seçildi.

AK PARTİ’nin kuruluşu ile birlikte AK PARTİ Meclis Grubu’nu kurdu ve Grup Başkanı oldu.

2001-2004 yılları arasında, AK PARTİ Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. 2002 genel seçimlerinde 1.Bölge SKM Başkanlığı yaptı.

2004-2009 yılları arasında İBB Meclis Üyeliği, 2005-2009 yılları arasında İBB Meclis Üyeliğiyle birlikte aynı zamanda Encümen Üyeliği görevlerini yürüttü.

29 Mart 2009 yılı Yerel Seçimleri sonucunda Sancaktepe Belediye Başkanlığı’na seçildi. İsmail Erdem, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde ise ikinci kez Sancaktepe Belediye Başkanı oldu. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü mezunu olan İsmail Erdem, evli ve dört çocuk babasıdır.

İSTANBUL’UN PARLAYAN YILDIZI SANCAKTEPE

İstanbul’un gelişiminde sınır tanımayan dinamik ilçesi Sancaktepe, geleceğe güvenle yürüyor. Hizmete giren eserlerle ilçede tarih yazdıklarını belirten Belediye Başkanı İsmail Erdem, “Sancaktepe’nin vizyonunu şekillendirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bununla halkımızın araştırmacı, üretken aynı zamanda bilgi ve birikimle dünya standartlarında donanıma sahip olmasını arzulamaktayız.” dedi.

Sayın Başkan, Sancaktepe sizin döneminizde yapılan eserlerle adeta göz kamaştırıyor. Geçtiğimiz mart ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ilçede toplu açılış törenleri düzenlendi ve Yeni Belediye Hizmet Binası, 400 Yataklı Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim Araştırma Hastanesi, Kent Orman Parkı ve Güreş Eğitim Kamp Merkezi hizmete açıldı. Hizmete açılan bu 4 dev eser hakkında bilgi verir misiniz?

2009 yılında 3 beldenin birleşimi ile ilçe olan Sancaktepe’de “İnsan Odaklı” ihtiyaçlara cevap verecek yatırımlara imza attık. En son geçtiğimiz mart ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı toplu açılış töreni ile İstanbul’un genç ilçesi Sancaktepe’de 4 dev eseri daha hayata geçirdik.

Bu eserlerden yeni belediye hizmet binamız mimarisi ile adeta göz kamaştırıyor. Abdurrahmangazi Mahallesi Sevenler Caddesi üzerinde 30.000 metrekare kapalı alan, 78.000 metrekare yeşil alanda inşa edilen yeni bina ile farklı binalarda hizmet veren tüm birim müdürlükleri aynı çatı altında toplandı. Bu sayede vatandaşlarımız, artık hizmete daha kolay, daha hızlı erişebilecek. Daha açılmadan Avrupa Gayrimenkul Ödülleri Yarışması’nda En İyi Kamu Hizmet Binası ödülü alan Yeni Hizmet Binası, Dünya Gayrimenkul Ödülleri Yarışması’nda da ödüle en yakın aday. Selçuklu – Osmanlı ve günümüz mimarisinin bir sentezi olan, doğa dostu akıllı binanın içerisinde ayrıca 400 kişilik bir de konferans salonu bulunuyor.

15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan Prof. Dr. İlhan Varank hocamızın ismini verdiğimiz ve bölgenin en büyüğü olma özelliği taşıyan, Emek Mahallesi’nde 40 bin metrekarelik alanda inşa edilen 400 yatak kapasiteli hastane, yalnız Sancaktepe’nin değil, çevre bölgelerden gelen vatandaşlarımızın da ihtiyaçlarına cevap verecek ölçekte. Tam kapasite çalışmasıyla yılda yaklaşık 1,5 milyon kişiye sağlık hizmeti verilecek hastanede, tam donanımlı tek ve çift kişilik odalar, poliklinikler ve yoğun bakım üniteleri bulunuyor.

Eyüp Sultan Mahallemiz ve Fatih Mahallemizin arasında toplam 155 dönüm alana kurulan Sancaktepe Orman Parkının içerisinde; çocuk oyun alanları, spor alanları, etkinlik alanı, oturma alanları, ateşli-ateşsiz piknik alanları, çeşmeler, kır kahvesi, mescit, yürüyüş yolları ve otopark bulunuyor. İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğal yapısına en uygun şekilde hazırlanan alan sadece Sancaktepe’ye değil, tüm İstanbul’a hizmet verecek yeni bir eser, yeni bir değer niteliği taşıyor.

Son olarak Emek Mahallesi’nde 13.500 metrekarelik alanda yapılan 120 yatak kapasiteli, yüzme havuzlu, saunalı, konferans salonlu ve kendine ait spor salonu olan Güreş Eğitim ve Kamp Tesisleri ile Türk sporu, yepyeni ve dünya ölçeklerinde yeni bir tesise kavuşmuş oldu.

Sayın Başkan, sekiz yıldır spora ve sporcuya yaptığınız yatırımlar meyvelerini vermeye başladı. Mevcut 17.000’in üzerinde Lisanslı sporcu sayınızla, amatör branşlarda elde ettiğiniz ulusal ve uluslararası başarılar ile ve Futbol takımının bu sezon ligde elde ettiği başarılar ile Sancaktepe Belediyespor adeta göz kamaştırıyor. Sportif anlamda elde edilen başarılar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Sportif anlamda yaptığımız bunca yatırımın nedeni, gençlerimizin spor rehberliğinde yaşamlarını dizayn etmelerine zemin hazırlamak. Kulübümüz 17.000’in üzerinde lisanslı sporcu sayısıyla ülkemizde lisanslı sporcu sayısı bakımından ikinci sıradadır. Bizler sportif anlamda son dönemde tesisleşme ve altyapı anlamında ciddi hamleler gerçekleştirdik. Hedefimiz inşallah 2020 Tokyo Olimpiyatlarında Sancaktepe Belediyespor olarak ülkemiz bayrağını dalgalandırmaktır.

Tesisleşme adına yaptığımız bunca yatırım zaman içinde sportif başarıyı da getirdi. Malumunuz futbol takımımız bu sezon hem ligde hem kupada çok büyük başarılara imza attı. Sonuç itibari ile futbol takımımız 3.lig 1.grupta sezonu zirvede tamamlayarak şampiyon olma başarısı gösterdi. Bu sezon elde edilen başarının önümüzdeki sezon da elde edileceğine ve 2. ligde de bizleri güzel günleri beklediğine canı gönülden inanıyorum.

Bunun dışında ata sporumuz güreşte 8 yıllık bir geçmişimiz olmasına karşın elde ettiğimiz başarılar ile ülkemizin lokomotif kulüpleri arasında yerimizi almış bulunmaktayız.2011 yılında elde edilen Türkiye Şampiyonluğunun ardından geçtiğimiz yılda ligi namağlup şekilde şampiyon olarak tamamladık. Bu sezon da takımımız ligde ilk 4 maçta elde ettiği 4 galibiyet ile ligin zirvesine demir atmış durumda. Atasporumuz güreşte bu yıl ligi zirvede tamamlayacağımıza canı gönülden inanıyorum.

Güreş ve uzakdoğu sporlarında bireysel anlamda sporcularımızın elde etmiş olduğu ulusal ve uluslararası şampiyonluklar yapmış olduğumuz yatırımlar ile ne kadar doğru yolda olduğumuzun en açık göstergesidir. Sancaktepe bu dönem nasıl yapmış olduğu yatırımlar ile dikkat çekiyorsa ileride çıkarmış olduğu şampiyon sporcular ile adından sıkça söz ettirecektir.

Artık klasik belediyeciliği aştık. Yol yapmak, çöp toplamak rutin. Bunların dışında ne yapıldığı önemli. Dolayısıyla misyon olarak hizmet çıtasını sürekli yükseltmek sizleri zorluyor mu?

‘İki günü eşit olan ziyandadır’ düsturu bizlerin temel dinamik kaynağıdır. Bizim özellikle istihdamla, meslek edindirmeyle ve eğitimle ilgili ciddi çalışmalarımız var. Bilgi evlerimiz, meslek kurslarımız ve gençlik merkezlerimiz önemli. İstanbul’da işsizlik oranının en düşük olduğu ilçelerin başında Sancaktepe geliyor. Eleman arayana eleman, iş arayana iş buluyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana 16 bin vatandaşı işe yerleştirmişiz. Meslek eğitim kurslarımız devam ediyor. Binlerce lise mezunu genci motor, sanat, elektrik, halkla ilişkiler olmak üzere farklı meslek dallarında eğittik. İŞKUR ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hareket ettik. Özellikle ara eleman diye tabir edilen insanlara çok ihtiyaç var. Meslek lisesi mezunları aranan eleman durumunda ama düz lise mezunu olan gençler elinde bir sanat ya da mesleki birikim yoksa iş bulmakta zorlanırken biz binlerce gencimizi kursa aldık. Birçoğunu fabrikalarda büyük işletmelerde uygulamalı olarak alıyoruz. Bir kısmına İŞKUR iş garantisi veriyor. Kursa katılanlara günlük yevmiye veriyor, sosyal güvenlik primini ödüyor. Biz de öğretmenleri ve mekânları ayarlıyoruz ve binlerce genç iş sahibi oldu. Türkiye’deki belediye hizmetleri başta sosyal belediyecilik, karşılıksızdır. Avrupa’da bizim anlayışımızda belediye yok. Bizdeki belediyecilik Avrupa’dan çok öte. Almanya’dan belediye meclisi üyeleri gelmişti, ben onlara sosyal belediyeciliği anlattım, bana ilk sordukları soru ‘Ne karşılığında bunları yapıyorsunuz?’ oldu. Bugün Batı’da karşılıksız bir şey yapılmıyor ama ben yaşlı teyzenin evini ücretsiz temizliyorsam bu insani bir hizmettir.

Geçtiğimiz Kasım ayında yine Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışı ile gerçekleşen Kültür ve Sanat adına ilçeye çok şey kazandırdığına inandığım Necmettin Erbakan Külliyesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Belediyemizin Kültür ve sanata verdiği önemin bir gereği olarak Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyarak inşa edilen Prof.Dr.Necmettin Erbakan Külliyesini, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 25 Kasım Cuma günü hizmete açtık.

Bu eser daha hizmete girmeden dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alan Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde iki dalda ödüle layık görüldü. Abdurrahmangazi Mahallemizde inşa edilen dev eser dikdörtgen bir yapı formunda ve içinde büyük bir avlu bulunuyor. Eserin iç bölümü 70.000 kitap kapasiteli kütüphane, sanat atölyeleri, seminer salonları, bilgi evi, gençlik merkezi, kadın-çocuk ve gençlik kıraathaneleri, cami ve müftülük binasından oluşuyor. Bu muhteşem eser sadece Sancaktepe’nin değil, İstanbul’un marka yapılarından biri olacak.

Yapılan yatırımlar ile birlikte Sancaktepe’de ciddi anlamda bir nüfus artışı yaşandı. Artan nüfus ile birlikte artan talep söz konusu. Belediye olarak bu taleplere cevap vermek için ne tür yatırımlar yaptınız?

Biz 2009’da yola çıkarken hedefleri yüksek tuttuk ve ideallerimiz vardı. Sancaktepe, Anadolu yakasının cazibe merkezi olsun, yaşanılabilir, yaşam standardı yüksek, refahı yüksek, çevrecilik anlamında gelişmiş, kültür-sanat, spor altyapıları ihtiyaçları cevaplayacak düzeyde ve Sancaktepe’de yaşayan bir vatandaşımız başka bir ilçede herhangi bir ihtiyacını karşılamaya gitmesin hedefindeydik. Şu anda altmışın üzerinde devlet okulumuz var. 48 özel okul var. Bilgi evleri, gençlik merkezleri, meslek edindirme kursları, öğrenci yurtları, bilim deney merkezleri. Tam mesaisiyle belediyemize çalışan 300 öğretmenimiz var. Kültürel boyutu itibarıyla salon sayısı olarak İstanbul’un en önde gelen ilçelerindeniz. Birçok ilçede bir konferans, bir sempozyum yapılacak mekân yokken bizde çok sayıda var. Ücretsiz çocuk tiyatroları ve sinema gösterimleri… Bilgi evlerinde ve gençlik merkezlerinde sinema kulübü, fotoğrafçılık kulübü, halk oyunları, el sanatlarına yönelik sanatsal faaliyetler devam ediyor. En önemli yatırımların başında sporun altyapısına ve müesseseleşmeye yönelik çok ciddi adımlar var. İlçe bazında üç adet olimpik yüzme havuzumuz var. Üç olimpik spor salonumuz var. Onlarca halı saha, basket sahaları, spor tesisleri ve tenis kortlarımız var.

Sayın Başkan, Onursal Başkanı olduğunuz, Sancaktepe Belediyespor 2. Lig’e yükselerek Sancaktepe’ye ve sevenlerine şampiyonluk sevinci yaşattı. Bu konuda neler söylersiniz?

Bu, birliğin, beraberliğin ve inancın zaferidir…

Sezon başında bir cümle kurdum ve dedim ki: “Yeni İstanbul’a Şampiyonluk yakışır.” Bana bu cümleyi kurduran, camiamızın sezon başında yakalamış olduğu birlik ve beraberlik ortamıyla birlikte genç kadronun ve tecrübeli teknik ekibin arasında oluşan sinerjiyi görmüş olmamdı. Bunlar taraftarın inancı ile birleşince şampiyonluğun önünde hiçbir engel olmadığı açıkça görülüyordu. Şükürler olsun ki yanılmadık. Bu; birliğin, beraberliğin ve inancın zaferidir. Kulüp Başkanı Mehmet Genç’e, futbol takımımızın idarecileri, teknik ekibi ve genç sporcularına bize yaşatmış oldukları bu sevinç için tüm Sancaktepeli hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum. Şimdi bu şampiyonluğu doya doya yaşayalım, ancak bundan sonrası daha önemli! Çünkü başarı ‘sürdürülebilir’ olduğu zaman kalıcıdır ve 2. Lig’de bizi daha büyük başarıların beklediğine inanıyorum. İnşallah, önümüzdeki sezon da benzer mutlulukları yaşarız.

İkinci döneminizi bitirdiğinizde hayal ettiğiniz Sancaktepe nasıl olacak?

İkinci hizmet dönemimiz sonunda metrosu gelmiş, sağlık hizmetleri tamamlanmış, eğitim kurumu eksiği kapanmış, çevrecilik adına tamamen cadde sokak düzenlemeleri bitmiş, yürüyüş alanları olan, sosyal tesislerle dolu, belediye binası tamamlanmış, kütüphanesi bitmiş, kongre merkezi ve nikâh salonları bitmiş yaşam kalitesinin en üst düzeyde hissedileceği İstanbul’un parlayan yıldızı Genç Sancaktepe’yi cazibe merkezi haline getirmek en büyük hedefimiz; bu hedef uğrunda çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz ve hayalimizi inşallah gerçeğe dönüştüreceğiz.

Sayın Başkan, bizlere vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Ben de sizlere çok teşekkür ederim. Gönül dostlarımıza selam ve muhabbetle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.