Ana sayfa - Arşiv - Plastik Cerrahinin Fonksiyonel Değeri Üzerine / Operatör Doktor Ahmet Işıkdemir

Plastik Cerrahinin Fonksiyonel Değeri Üzerine / Operatör Doktor Ahmet Işıkdemir

48-plastik-cerrahinin-fonksiyonel-degeriSinirlerin ya da damarların onarılması hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
Vücutta yedek parça olarak kullandığımız organlar vardır, bu tarz onarımları bu organları kullanarak yaparız. Örneğin kalp cerrahilerinde, koroner bypasslarda yapılan, ayaktan “safen ven” alırız. Kalp ameliyatı olan insanlarda ayak bölgesinde de boylu boyunca bir kesi vardır, damar yedeği olarak “safen ven” verilebilir.
Yine ayakta ve kolda bizim alabileceğimiz, gözden çıkarabileceğimiz sinir dokuları vardır, onları kullanarak sinir onarımlarını da gerçekleştirebiliriz.

Yanık sonrası yanlış uygulamalar hususunda neler söyleyebilirsiniz? Bu konuda halk arasındaki yanlış uygulamalar tedaviyi nasıl etkiler? Neler yapılmalı ya da yapılmamalı? Derin hasar deyince ne anlamalıyız?
Yanık vakasına ilk yaklaşım gerçekten önemli. Deri, bizim için bariyer görevi gören bir organımızdır, deri en büyük organımızdır. Hem sıvı buharlaşmasını engeller hem bakteri girişini engeller, aynı zamanda duyu organımızdır, pek çok fonksiyonu olan bir organ. Bir yanık oluştuysa orayı bakteriyel olarak izole etmek lazım, örneğin pansumanla kapatmak lazım, belki ıslak bir pansuman yapmak lazım, ilk oluştuğu anda yanığın ilerlememesi için soğutulması lazım. Eğer kimyasal bir yanıksa kimyasalın oradan uzaklaştırılması için kimyasal işlemler yapmak lazım. Bunun en basit şekli yıkamadır, ılık suyla o bölgeyi yıkayıp soğutma işlemi kimyasalı da oradan uzaklaştıracaktır. Sonrasında nemli bir pansumanla kapatılabilir, bu şekilde acil tedavi için ilgili merkeze ulaştırılabilir.
Yanıklar 1.,2.,3., 4. derece diye derecelendirilir. 1. derece, hafif kızarık şeklinde düşünülebilir; 2. derece yanık, içinde sıvı dolu baloncukların oluştuğu yanık; 3. derece yanıkta derinin tam kat yandığını anlıyoruz, deri altı dokuları ortaya çıkmaya başlamıştır, üzerinde hafif sarımsı dokular oluşmaya başlamıştır. 4. derece yanık bunun bir ileri şeklidir artık dokuda kömürleşmeler vardır, çok ileri derece yanıklarda, ölümcül yanıklarda var olan bir durum.

Diyabetik ayak yaralarında neler yapıyorsunuz, hangi aşamada vaka ile yüzleşiyorsunuz?
Diyabetik ayak yaraları çok hızlı ilerlediği için genelde geç dönemde yakalıyoruz. Eğer deri düzeyinde bir enfeksiyon varsa onu antibiyotiklerle, antiseptiklerle, pansuman tedavi ile iyileştirebiliyoruz. Ama ön şartı hastanın diyabetinin düzeltilmiş olmasıdır, diyabet düzelmez ama şeker tablosunun düzeltilmiş olması gerekir, dengeli bir şeker halinin kanda sağlanmış olması gerekir. Diyabetik ayak, daha ileri düzeyde oluşan yaralanmalarda da kemiğe ilerleyebilir, çok ileri formunda kemik ve eklem yapılarını da bozabilir, biz buna “şarko ayağı” diyoruz.
Burada iyileştirici tedavi olarak özelleşmiş pansuman malzemelerini kullanabiliyoruz; kök hücre uygulamaları bu konularla ilgili son gelişmelerdir diyebiliriz.

Tek ya da çift taraflı düşük göz kapağı operasyonları ne zaman yapılmalı sonuçlar yüz güldürücü müdür?
Burada göz kapağının düşüklüğü ve sarkması diye iki çeşit bozukluk söz konusu. Göz kapağının sarkması, görme alanına giriyorsa cerrahi olarak düzeltmenin yapılması gerekir, kozmetik olarak da bir düzelme sağlar. Ama göz aralığı biri diğerinden daha az açıksa buna “pitozis” diyoruz, o hemen düzeltilmeli, onun kozmetik bir beklentiyle yapılmadığı açıktır, hemen düzeltmek gerekir çünkü “pitozis” hastalıktır.
Estetik cerrahide aslında endikasyon hastanın isteğidir, eğer estetik cerrahi planlıyorsa, hekim de bunu uygun görüyorsa ilgili şartları konuşarak böyle bir operasyona başvurulabilir.

Yarık damak, tavşan dudak ve kepçe kulak vakaları hangi yaştan başlayarak ameliyat söz konusudur?
Bunlar doğuştan gelmektedir, hasta doğar doğmaz bir plastik cerrahi değerlendirmesi uygun olur, çünkü annenin bebeği besleyebilmesi için gerekli önerileri anneye yapacaktır. Uygun biberon seçimi ya da emzirirken uygun pozisyonun verilmesi, belki damak yarığı varsa orayı kapayacak bir geçici damak kullanımı hekim tavsiye edecektir. Anne bu konuda tecrübesiz ve ilk başlarda üzüntülü olabilmektedir. Bunlar tedavi edilebilir rahatsızlıklar, o yüzden hastalarımız endişe duymasınlar. Operasyon zamanlaması, üç ay civarında dudak yapılmalıdır, yaklaşık on sekiz ay civarında da damağın yapılması uygundur. Bu süreleri geçirmemek önemlidir çünkü geç dönemde sonuçlar daha kötü olabilir. Çünkü bazı hastaların konuşmaları da bozar, konuşma öğrenildikten sonra yarık damağın tedavi edilmesi durumunda konuşmanın düzelmediği görülmüş. Beyin öğrendiği hatayı tekrarlama yönünde davranır o yüzden konuşmayı öğrenmeden damak yarığının tedavi edilmesi gerekir. Dudağın da bebek küçükken damak şekillenmeden tedavi edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.