Ana sayfa - Arşiv - Mucizevi Doğal Bir İçecek Kefir / Gıda Yüksek Mühendisi Naciye Polat

Mucizevi Doğal Bir İçecek Kefir / Gıda Yüksek Mühendisi Naciye Polat

Bir içecek düşünün:

Hem ferahlatıcı ve serinletici hem doğal

Hem katkı maddesi içermiyor hem sağlıklı

Hem bağışıklığı güçlendiren

Hem sindirim sistemini koruyan ve düzenleyen

Aynı zamanda besleyici

Protein, vitamin, mineral açısından zengin,

Probiyotik özelliği olan

En önemlisi kansere karşı koruyucu etki gösteren. Damak zevkine göre meyveli olarak da tüketilebilen bir içecek…

İşte kefir bu sayılan ve daha hâlâ araştırmaya devam edilen özellikleri ile mucizevi bir içecek…

Günümüz şartlarında beslenme şeklimiz çok değişti. Paketli ürünler, uzun süreli kullanma tarihi içeren besinler, hazır yemek, organik olmayan, katkı maddesi içeren o kadar çok yiyecek ve içecek tüketiyoruz ki. Vücudumuza verdiğimiz zararı sağlığımız tehdit altına girdiğinde anlıyoruz. Bağışıklık sistemini çökerten rahatsızlıklar, sindirim bozuklukları, kanser vb. ağır tedavi gerektiren hastalıklar çoğalmakta. Özellikle kanser türleri ile son yıllarda kolon ve mide kanserindeki artış, beslenmenin sağlık üzerindeki tesirini daha da gösteriyor.

Sağlıklı ve doğru beslenme elzemdir. Yediklerimizin ve içtiklerimizin içeriği çok önemli. Vücuda alındığında sindirilmesi, kimyasal bileşenlerin böbrek, karaciğer, mideyi yormamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü sindirim sisteminin doğru çalışması bağışıklık sistemiyle doğru orantılıdır. Ancak bu anlamda çok da bilgi sahibi değiliz. Ayrıca toplumumuzda şu an birçok nedene bağlı olarak ilaç kullanımı yaygın. İlaçların, ağır tedavilerin vücuda verdiği tahribatı önlemek için de yine ilaç kullanılıyor. İşte tam burada kefirin inanılmaz özelliklerinin bilinmesi gerekiyor.

KEFİR NEDİR?

Kefir; Orta Asya ve Kafkasya’da yüzyıllardır tüketilen, koyun, keçi, inek gibi hayvanların sütünün mayalanması sonucu elde edilen bir süt içeceğidir. Kefirin tadı hafif maya tat ve aromasına sahip serinlik hissi veren bir içecektir. Kıvamı akıcıdır. Kefir elde etmek için kullanılan hayvanın, sütün çeşidine ve yağ oranına göre tadı değişir.

Kefir yapımında, kefir granülleri ya da otomasyon üretim için kefir kültürü kullanılır. 1

KEFİRİN SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ

Kansere Karşı Koruyucudur

Kefir, mutasyon ve DNA hasarını azaltarak, kanser oluşumuna zemin hazırlayan enzimlerin aktivitesini düşürür. Kanser yapan maddeleri etkisizleştirir. Kısa zincirli yağ asitlerini üretmesini sağlar, asiditeyi arttırarak kanser hücrelerinin kendi kendisini yok etmesine etki gösterir. Kefir içerdiği selenyum, e vitamin, katalaz ve özel enzimi sayesinde antioksidan görevi görür.

Özellikle klinik araştırmalarda kefir tüketen bir grup üzerinde yapılan çalışmada bağırsak kanseri riskini azalttığı görülmüştür.

Antimikrobiyaldir

Vücutta bulunan zararlı bakteriler ile enfeksiyona sebep olan patojen bakteriler üzerinde durdurucu etkisi vardır.

Kefirin mayalanması sonucu ortaya çıkan laktik asit, hidrojen peroksit ve bakteriyosinler antimikrobiyal etki gösterir. Laktik asit ortamın ph’sini etkiler. Kefirle bulunan asetik asit bakterileri bağırsakta protein proteolizine (parçalanmasına) neden olarak serbest aminoasitlerin birikmesine yardımcı olur. Böylece B vitaminlerinin oluşumunu güçlendirir.4

E.coli ve salmonella gibi besin zehirlenmelerinde oluşan karın ağrısı ve ishale iyi gelir.

KEFİRİN BESİN TABLOSU

Esansiyel aminoasitler; mangan, triptofan,

Vitaminler; fennilalanin+trozin, losin, carotin, izolosin, b1, b6, b12, valin ve niasin.

Mineral maddeler; kalsiyum, fosfor, magnezyum, süt asidi ve potasyum içerir.3

Kolesterol Düşürür

İçerdiği yararlı bağırsak bakterileri sayesinde safra asitlerinin kandaki kolesterolü parçalar ve kolesterol seviyesini düşürür.5

İmmün (Bağışıklık) Sistemini Güçlendirir

Kefirin bağışıklık üzerine etkisi içerdiği sfingomiyelin ile gerçekleşir. Ümmin sisteminin direncini arttırarak vücudun hastalıkla savaşmasını destekler.

Destek Tedavi Amaçlı Kullanılır

Dünyanın birçok yerinde verem, kanser, kalın bağırsak rahatsızlıklarına destek amaçlı kullanılır.

Antiviraldir

İçerdiği bakteri ve mayalar sayesinde virüslere karşı koruyucu özelliği vardır.6

Allerjik Hastalık Tedavisinde Kullanılır7

Kefir içerdiği triptofan, ca ve mg ile sinir nöronlarına iyi gelir.

Kefir ile ilgili yapılan bir çalışmada, günde yarım lt kefir tüketilmesi sonucu metabolizmayı düzenlediği, karaciğer, safra, böbrek ve kan dolaşımını olumlu etkilediği tespit edilmiştir.

Probiyotik Özelliği Vardır

Probiyotik kelimesi sıklıkla duyduğumuz ancak çoğumuzun yabancı olduğu/bilmediği bir kavramdır. Konumuzda yeri gelmişken biraz daha açıklayabiliriz.

Probiyotik; canlı, yaşadıkları vücuda fayda sağlayan, diğer zararlı bakterilerin tersine hem sindirim hem boşaltım sistemimizden sorumlu yararlı bakterilere denir.

Probiyotikler, bağırsaktaki yararlı bakterileri arttırarak, zararlı bakterilerin sayısını azaltırlar. Bağırsağın doğal dengesini korur ve yenilenmesini sağlarlar. Bu yönden probiyotik içeren besinler sağlığa çok faydalıdır.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve hastalık oluşturan bakterilere karşı direncin azalması sonucu oluşan zor durumlarda probiyotik içeren gıdalar tüketilmesi çok çok iyi gelir.

Kefir çok çeşit probiyotik içermesinden dolayı tercih edilmelidir.

Laktoz İntoleransa Etkisi Gösterir

Kefir, süte kıyasla %30 daha az laktoz içerir, midede parçalanması ile bağırsaktan emilimi süte oranla daha kolaydır.

Aynı miktarda süt tüketildiğinde laktoz intolernsi ishal ve karın ağrısı olan kişilerde kefir içiminde herhangi bir olumsuz belirti görülmemiştir.

Helicobacter Pylori Tedavİsİnde Kullanılır8

Helico bakterin mide duvarında hasar vermesi sonucu oluşan gastrit, ülser, şişkinlik, hazımsızlık şikayetlerinde kefir kullanımı çok faydalıdır. Bu bakterinin mide içinde çoğalmasını engellerken, mide duvarı ve bağırsak mikroflorasını düzenler. Zararlı bakterilerin kalın bağırsaktan atılmasını sağlar.

KEFİR NASIL ELDE EDİLİR?9

1) Kefiri evde yapmak istediğimizde; süt kaynatılır ve 20-25 dereceye (oda sıcaklığına) soğutulur.

2) Hazır olarak satılan kefir mayası plastik süzgeçten süzülür ve miktar olarak yarım litre süte bir çay kaşığı kefir mayası eklenir.

3) Cam kavanozda mayalanması daha sağlıklıdır (Havayla teması kesilmemesi için ağzı bezle ya da kâğıt havlu ile kapatılır.)

4) Karanlık bir ortamda, yine oda sıcaklığında 24 saat boyunca bekletilir.

5) Eğer 18 saatten sonra hemen kefir alınırsa tadı biraz tatlı olur.

6) Mayalanma 24 saat ve üzerinde olursa kefirin tadı ekşi olur.

7) Yoğurda benzer bir yapıda elde edilen kefir plastik bir süzgeçten plastik kaşık yardımıyla süzülür.

8) Plastik süzgecin üzerinde ilk başta koyduğumuz kefir mayası süzgeçte kalacaktır. Bu mayayı kapalı bir kavanozda su içinde dolap sıcaklığında bir sonraki kullanıma kadar muhafaza edebilirsiniz. (Maya dolapta bir yıla kadar dayanabilir.)

9) Kefir mayasını gün aşırı mayalayarak da kullanmaya devam edebilirsiniz.

10) Kefir mayalarken ya da süzerken demir, metal malzeme kullanılmaması daha sağlıklıdır.

Kefir mayası karnabahar görünümünde topak halinde beyaz renklidir. Her mayalama işleminden sonra kefir büyümekte ve etkisini 8-10 kullanıma kadar devam ettirebilir. Kefir istenilen kıvama göre su katılıp ayran gibi akıcı halinde tüketilebilirsiniz. Tüketileceği süre boyunca buzdolabı sıcaklığında muhafaza edilir. Kefir soğuk içecek olarak kullanıldığı gibi soslarda, keklere eklenerek ısıl işlemle de tüketilebilir.

Günümüzde hazır kefir üretimi de yaygınlaşmıştır. Birçok süt markasının ürettiği sade, meyveli, ballı kefirler market raflarında yerini almıştır.(10) Şartlarınız el verdikçe günlük süt, hazır süt veya en iyisi ve doğalı güvendiğiniz açık sütten evde kefir yapabilirsiniz. Kefir ile ilgili araştırmalar devam etmektedir.

Allah’a emanet olun.

KAYNAKÇA
1) Koçak, C., Gürsel, A., (1981). Kefir.
2) Dinç, A., 2008.Kefirin bazı mikrobiyolojik ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi (Yüksek lisans tezi),
3) Karagözlü, C., Dumanoğlu, Z., 2012 Türkiye’de Endüstriyel Kefir Tüketiminin Arttırılması.
4) Yılmaz, L., Yılsoy, T.O., Bayazıt, A.A (2006). The sensörü characteristics of flavoured Kefir.
5) www.kefirtanesi.com.tr

6)Özsoy, İ., Vatansever, F., Orhan, T.T., Özkarabacak, Ö, (1998). Kefirin in vivo koşullarda bağırsak mikroflorası üzerine etkisi (Doktora Tezi)
7) Karatepe, Y., Yalçın, H., 2014. Kefirli Sağlık.
8) www.kefirdanem.com
9) Karatepe, P., Yalçın, H., Patır, B., Aydın, İ., Kefirin ve Kefirin mikrobiyolojisi,
10) www.gidateknolojisi.com.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.