Ana sayfa - Manşet - Kıraç İle Söyleşi

Kıraç İle Söyleşi

Babalık nasıl gidiyor?

Ben çocukları hep sevdim. Bütün insanlar çocukları çok sever, ama ben çocuklarla aynı zamanda çok ilgiliyimdir. Onlarla konuşmayı, sohbet etmeyi, oyun oynamayı çok severim. Tabii ki zaman zaman çok boğucu olabiliyor; iki çocuk bazen işin gücün arasında hepimizi rahatsız edebiliyor, kendimize zaman ayıramama konusunda ama olsun ben onlara bayılıyorum, çok güzeller. Çocukların hepsi çok güzel. Hepsi de sanatçı, ama büyüdükçe n’oluyorsa sanatçı yönleri kayboluyor.

Stüdyoda müzik yapıp bunu Youtube’da yayınlıyorsunuz.

Sosyal medya diye bir gerçek var. Artık CD işi bitti. Yapımcıda CD çıkmıyor, sanatçı bu yolla para kazanmıyor. Ben bundan 6 yıl önce CD çıkarmayı bıraktım zaten. Albüm yapmıyorum. Sosyal medyanın, Youtube’un hayatımıza girmesini kabul ettik. Çok fazla mücadele verildi sosyal medyaya karşı fakat sosyal medya kazandı. Müzik artık parayla satılan bir şey değil. Bir yerden dinlersin. Sosyal medyaya uyumlanma sürecini yaşıyoruz. Bi anlamda da çok şikâyetçi değilim. Mesela Âşık Veysel, “Uzun İnce Bir Yoldayım”ı şu kadar paraya yapmadı. Ben de müziğimi yapıyorum, Youtube’a yüklüyorum. İnsanlar dinlesinler. Mutluyum bu şekilde olmasından.

Telif haklarıyla ilgili düzenlemeler yeterli mi?

Mesela 2000’lerin başında “Bir İstanbul Masalı” ve “Aliye” müzikleri herkesin telefonunda çalıyordu. Hiçbirinden para kazanamadım. Teliflerle ilgili şimdi daha güzel düzenlemeler yapıldı ama sanatçılar hâlâ bir güç değil. Sanatçılar bir türlü bir araya gelip yasaları kendi lehlerine çeviremiyorlar. Ortada telif gibi bir şey varsa sanatçıya %80’i gitmesi gerekirken %5’i gidiyor.

Sevilen, beğenilen projelerin özelliği ne sizce, ortak özellikleri?

Duruma göre değişir; yani birçok proje sevilebiliyor, alkışlanıyor. Ama ben samimi projelerin çok sevildiğini düşünüyorum. Kendi adıma, öyle şeyler yaptığımda insanlar mutlu oluyorlar. Bence projeyi sevdiren şey, samimiyet. Samimiyet her şeyden önemli.

Peki, şarkı seçimlerinizi nasıl yapıyorsunuz? Yani birçok beste vardır elinizde, onları nasıl ayırt ediyorsunuz albüme koyarken, albüm hazırlığı nasıl geçiyor?

Çok ayırt etmiyorum, canım ne isterse onu koyuyorum. Ben seviyorsam, insanlar da seviyordur diye düşünüyorum.

Peki, tutacak şarkıları, beğenilecek şarkıları hissediyor musunuz?

Çok hissedemiyorum artık. Eskiden bu konuda kendime daha çok güvenirdim ama şimdi çok hissedemiyorum.

Bu güzel röportaj için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.