Ana sayfa - Son Sayı - İnsanlar Niçin Lüks Markaları Tercih Eder? / Dr. Evrim Derinözlü

İnsanlar Niçin Lüks Markaları Tercih Eder? / Dr. Evrim Derinözlü

Lüks nedir?
Geçmişten günümüze insanların temel ihtiyaçlarının dışındaki tüm harcamalar “Lüks” olarak nitelendiriliyor. Türk Dil Kurumu da “Lüks” kavramını “Giyimde, eşyada, harcamada aşırı gitme, gösteriş, şatafat, gösterişli, şatafatlı, gereksinim dışı olan, aşırı, fazla” olarak tanımlıyor.
Lüks marka nedir? Bir markaya “lüks marka” diyebilmemiz için taşıması gereken özellikler nelerdir?
Lüks markaların lüksün tanımında da değindiğimiz gibi ihtiyaç dışı ve çok yüksek fiyatlı olmaları birinci özellikleri diyebiliriz. Lüks markaların tüm ürünlerinin benzersiz ve estetik tasarımlara sahip ve çok kaliteli olması beklenir. Tasarımcısından malzemesine, sağlamlığından fonksiyonelliğine tüm fiziksel ve yapısal özelliklerinin üstün olması gerekir. Lüks markalar kolay ulaşılmayan, her yerde mağazası olmayan, her yerde ürünü satılmayan markalardır, dolayısıyla ürünleri nadir bulunur. Tüm bunlara ek olarak lüks markaların en önemli özelliklerinden birisi de eşsiz bir tarihe, geçmişe sahip olmaları, ata mirası olmaları yani hepsinin ardında farklı bir hikâyesinin olmasıdır. İkinci kitabımda bu konuyu ele alıyorum. İnşallah yakında o da çıkacak.
Lüks marka ve lüks ürün arasındaki fark nedir?
Lüks markaların tüm ürünleri lüks ürünlerden oluşur. Ancak diğer lüks olmayan markalar da lüks ürünleri üretip satışa sunabilir, bu onları lüks marka yapmaz. Örneğin tüm otomobil markaları lüks araç modelleri üretmektedir ancak her otomobil markası lüks marka değildir.
Kitabınızın da ismini taşıyan “Lüks Marka İletişimi” kavramını açıklayabilir misiniz?
Lüks markalı ürünlere ilgi duyan ve satın alan tüketicilerle iletişim kurulması ve bu iletişimin devamlılığının sağlanması için yapılan faaliyetlerin tümü “Lüks Marka İletişimi” olarak adlandırılmaktadır. Lüks markalar tüketicileriyle kurdukları iyi ilişkiler sayesinde fiyatları çok yüksek dahi olsa onlar için vazgeçilmez olmaktadır. İşte bu başarılı bir marka iletişimi çalışmasının sonucudur.
Lüks markaların reklamları ve lüks olmayan markaların reklamlarından farklarıyla ilgili neler söylersiniz?
Lüks markaların reklam süreçlerinde birinci öncelikleri imajlarıyla bağdaşan reklamlar oluşturulmasıdır. Reklamdaki oyuncudan, kıyafetine, reklamın geçtiği mekândan, kullandığı telefon ve otomobile kadar reklamın tüm unsurlarının tüketicilerin zihninde lüks marka algısı yaratması beklenir. Bunun dışında reklamda aktarılan duygu, renkler, sözler, müzik, bilgiler kısacası reklamdaki her şey lüks markaya uymalıdır ve reklamlar lüks markanın imajıyla paralel imaja sahip medya araçlarında (TV kanalı, gazete, dergi, internet sayfaları vb.) yer almalıdır.
Reklam çekicilikleri ne demektir?
Reklam çekicilikleri, reklamların içerisinde yer alan ve tüketicileri etkileyip satın almaya yönlendiren duygu ya da bilgi içerik tüm olgulardır. Örneğin lüks markalı bir parfüm reklamında aktarılan aşk bir duygusal reklam çekiciliğidir. Lüks otomobilin sağlamlığını anlatan diğer bir reklam da bizim alanımızda rasyonel yani mantıksal reklam çekiciliği olarak adlandırılır.
“Lüks Marka İletişiminde Duygusal Reklam Çekiciliklerinin Marka Tercihine Etkisi” konusunda bilimsel bir araştırmanız var. Ne gibi sonuçlar aldınız bu araştırmanızda?
Yaptığım araştırmada tüketicilerin lüks marka tercihini duygusal reklam çekiciliklerinin etkilediği ortaya çıktı. Yani tüketiciler lüks markaları satın alırken reklamlardan etkilenebiliyor. Dolayısıyla lüks markaların duygusallık barındıran marka iletişim faaliyetlerine azami özen göstermeleri gerekiyor. Her ne kadar robot çağında da olsak duyguların daha çok önem kazandığını gözlemlemekteyiz. İnsanlar lüks markalı ürünlerin kendilerine yaşattığı duyguları diğer ürünlerde hissedememektedir. Lüks markaların tüketicilerle kurduğu bu bağ, diğer markaların rekabet edemeyeceği bir güçtür. Lüks markalar müşterilerini doğru adımlarla ömürlük dostlar haline getirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.