Ana sayfa - Arşiv - İnsanlar Kendilerini Buldukları Şarkıları Dinler / Hakan Altun

İnsanlar Kendilerini Buldukları Şarkıları Dinler / Hakan Altun

 

61-hakan-altunHakan Altun nasıl başladı sanat hayatına?

Üniversite yıllarımızda Aykut Hakan Ayşe olarak bir grubumuz vardı. Ailelerimize yük olmayalım diye şarkı söylemeye başlamıştık. Sonra bu profesyonel bir hayata döndü. Şahin Özer bize kaset yapmayı teklif etti. Üçümüz beraber “Uymadı Güzelim” ve “Günahı Boynuma” albümlerini yaptık ama o yaptığımız müzik benim pek hazzettiğim müzik değildi. Benim tarzım arabesk.

Ud çalmaya nasıl başladınız?

Âşık olduğum enstrüman. İlk tanıştığım enstrüman. Dedem hafızdı. TRT arşivinde 100’e yakın ilahisi var. Dedem ud çalardı. Bütün torunları ayrılırdı başından. Ben dedemi dinlerdim. Konservatuvara ilk 83’te ud enstrümanıyla başladım.

Tutacak parçayı ya da albümü nasıl hissediyorsunuz?

Valla, onu hissetmek çok zor. Çünkü milyonlara ulaştırıyorsunuz şarkıyı, 80 milyon Türk halkı dinliyor. Eğer halk, o sözlerde kendi yaşantısından, kendi hayatından bir şeyler hissediyorsa, zaten o şarkıyı benimser ve o şarkı tutmuş olur. Mesela şöyle bir örnek vereyim: “Telefon” adlı şarkımı gerçekten telefon beklerken yazmıştım. Şarkı çıktıktan sonra anladım ki Türkiye’de telefon bekleyen çok insan varmış. Ondan anladık şarkının tutmasını. Çünkü insanlar kendilerinden bir şeyler bulurlarsa şarkıları dinlerler. Hepimiz için bu geçerlidir. Herhâlde dostlarınıza dinletirsiniz. Ben bir beste yaparım mesela, dostlarıma dinletirim. Eğer 10 tane dostumdan 7 tanesi etkileniyorsa o şarkıda bir şey vardır diye düşünürüm. Zaten besteciler yaptığı şarkının insanların yüreğine dokunup dokunmayacağını düşünürler, hissederler diye düşünüyorum.

Şu sıralar müzik piyasasında yeni şeyler üretilmediğinden herkes şikâyet ediyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bunu?

Bence yeni prodüksiyonlar çıkıyor ama bazen tanıtmak çok zor oluyor. Çünkü çok hızlı bir sektör olmaya başladı, çok acele bir şekilde geçiyor. Her gün bir şeyler oluyor ama bence daha çok çıkması lazım. Çünkü müzik sektöründe alternatiflerin olması çok önemlidir. Çünkü müzik sektörü şu an çok kötü durumda, yerlerde diyebiliriz.

Hakan Altun, başarısını neye bağlıyor?

Estağfirullah. Başarı neye göre başarı? Ben kendi kişiliğimin samimi olduğunu düşünüyorum, şarkılarımın da samimi olduğunu düşünüyorum kendi adıma. Eğer bir parça başarı varsa, müzikseverlerin başarısıdır bu; benim yaptığım şarkıları takip ettikleri için.

Peki, kalıcı olmak nasıl mümkün?

Kalıcı olmak, bence, başladığınız formdan itibaren o formu çok bozmamakla alâkalı bir şey. Çünkü bir çizginiz vardır, o çizgide ilerlemekle mükellefsinizdir; yaptığınız işte ya da hayatınızda. Ama o çizgi doğrultusunda giderken sağa sola çok saparsanız ve ortama ayak uydurmaya çalışırsanız, o kendi düzeninizi bozmuş olur diye düşünüyorum. Onun için, kendi gibi olmak ve kendi müziğini yapmak bence.

Müzikal anlamda hayaliniz ne?

Çoğu hayalimi gerçekleştirdim Allah’a şükür. Çok büyük hayallerin içinde olmak isteyen bir adam değilim zaten. Çoğu şeyler oldu hayatımda. Hiç istemediğim hâlde, hayal etmediğim bazı şeyler bile çok güzel bir şekilde oldu. Allah’a şükürler olsun.

Kendi markanız var. Bir katalog çekimi yapıldı galiba bunla alakalı?

Evet, katalog çektik kıyafetlerle alâkalı. Kendime yakıştırdığım kıyafetleri dizayn etmişler hep. Şıklık ne demek, güzel kıyafet ne demek diye soracak olursanız bana, bir insan aynanın karşısına geçip giydiği bir gömlekle bile kendini şık ve iyi hissediyorsa şıklık ve güzellik o demektir. Sahne harici spor kıyafet giyerim.

Sizin için hayatta neler değerli?

Benim için servetim, manevi değerlerimdir diyebilirim. Aileme çok bağlıyım. Onlarla her hafta Pazar günleri yemek yerim. Uyanır uyanmaz ilk aradıklarım annem, kız kardeşim ve sonra babamdır. Onların sesini duyduğum zaman moral motivasyon her şeyim değişir.

Evlilikte neler önemli sizce?

Bence en önemli şey saygı. Annemle babamın arasında bırak şiddeti, en ufak bir kötü söz duymadım. Ben öyle bir saygı bekliyorum. Erkeğin kadına şiddet uygulaması kabul edilebilir bir durum değil.

Çok sağolun.

Ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.