Ana sayfa - Arşiv - İmplant Uygulaması / Dt. Engin Utkan

İmplant Uygulaması / Dt. Engin Utkan

İmplant kısaca ne anlama geliyor anlatır mısınız?
Dental implant uygulaması ağzımızda eksik olan dişlerin yerine yapılan bir uygulama. Böylece diş fonksiyonu sağlanmakta hem de estetik bir görüntü bir görüntü elde ederek, çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. Herkesin bildiği kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, fonksiyonel alternatif tedavi şeklidir.

Diş hekimleri yaygın olarak İmplant uygulamaları yapıyorlar. İmplant uygulamalarının diğer yöntemlere göre, faydaları nelerdir?
İmplant uygulaması boşlukları değerlendirmek için kullandığımız bir uygulama. Ağzımızda diş kayıpları oluyor, öyle küçük kayıplar olduğu zaman onu köprüyle çözmeye çalışıyoruz. Büyük kayıplarda proteze yöneliyoruz. Fakat implant uygulamasının güzelliği dişlere köprü olayına girmeden o kayıplara müdahale edebiliyoruz ve doldurabiliyoruz birincisi. Daha büyük dişsizliklerde protezde mobilite sorunu, hareket sorunu olduğundan implantla yapabiliyoruz. Hiç dişsiz ağızlarda implantları konulup orada sanki diş kökü varmış gibi bir ortam yaratıp, onun üstüne sabit seçenekleri uygulamamız daha sağlıklı oluyor. Dolayısıyla yapılan protez dişler implantlardan destek alındığı için basınçlara karşı daha dirençli ve daha az hareketli kullanışlı protezler yapabiliyoruz. İmplantta kemiğin içine giriyorsunuz ama sonuçta diş eti destekli bir şey oluyor.

İmplant hangi durumlarda yapılabilir?
İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her durum için implant tedavisi uygulanabilir. Şimdi mesela bir tane dişimizi kaybettik, azı dişimizi, sadece o boşluğumuz var. Oraya yapacağımız şeyler belli ne yapıyoruz köprü yapabiliyoruz.
Yapılan uygulamalar tamamen kişilerin durumlarına göre değişiklik gösteriyor. Ağız içinde var olan dişlere hiç dokunmadan yer ve kemik uygunsa eğer, zemin uygunsa orada güzel bir cerrahi müdahaleyle implantı yerleştiriyoruz, kök vazifesini görsün diye, üstüne daha sonra bir kaplama veya sadece o bölgeyi değerlendirebiliyoruz. Eksiklikler büyüdüğü zaman implant seçeneklerini de ona göre ayarlamak gerekiyor.

Her vakada implant kullanılır mı?
Genel kemik kalınlığı ve mesafesi uygunsa, sağlığı da elveriyorsa ona uygun implant kullanmamak için bir sebep yok. Çok uzun zamandır implant ağız içinde kullanılan bir sistem oldu aslında. Sırf ağız içi değil implantlara baktığımız zaman bir sürü yerde kullanılıyor. Yani implantları bir tek ağız içi düşünmek çok yanlış…

Peki ömürleri ne kadar?
Şimdi bir kere şu var. İmplant kalitesi çok önemli üç yüze yakın, günbegün artan firmalar var. Bunların içinde ben mesela kendim özellikle yüksek standartlı implantları kullanmaya çalışıyorum. Argesi araştırmaları çok olan, uzun zamandır piyasada olan ve kolay kolay piyasadan kaybolmayacak firmaların ürünlerini kullanmayı tercih ediyorum ki başım ağrımasın, hastalarımla da bir sorun çıkmasın diye. Allah’ a şükür çok uzun zamandır uyguluyoruz öyle bir sorunumuz bir sıkıntımız olmadı. Şimdi implantta yanlış düşünce şu, ‘implant yapılınca nasıl olsa yapıldı ağzımızda dursun öyle’ diye bir şey yok. Bunun bakımı yapılması gerekiyor. Nasıl kendi dişinize bakıyorsunuz, temizliyorsunuz, ağız hijyeninize dikkat ediyorsunuz implanttada yine aynı şekilde titizlikle ağız hijyenine dikkat etmek gerekiyor. Yani gene iş bir açıdan hastaya kalıyor. Ama orda sağlıklı bir kök gibi bir sistem yapıyoruz. Uzun ömürlü bir uygulama diyebilirim. İyi bir kemik yakalanmışsa, güzel bir implant seçilmişse, vakada basınç iyi hesaplanıp, üst protezi iyi yapılmışsa çok uzun süre ağızda kalıyor. İmplanttaki en önemli şey şu eğer düzgün bir kemik yakalamış ve oraya implant yapmışsak o kemiğinde zaten erimesine izin vermiyor, orda uyarıcı bir sistem oluyor. Ondan sonrada kolay kolay bir sıkıntı çıkarmıyor. Sıkıntı nasıl olabilir? Ağız hijyenine dikkat edilmediği için bir sıkıntı olabilir. İmplant dediğimiz şey aslında dişi taklit eden bir sistem. Diş gibi çürümez bir malzeme yapılıyor. Perimlatitis dediğimiz bir malzemeden yapılmakta. Dediğim gibi ağız bakımı çok önemli.

Peki bazı uygulamalarda bünyenin kabul etmemesi gibi bir şey söz konusu mu?
Yani bünyenin kabul etmemesi diye bir şey söz konusu değil. Ama şu var mesela şeker hastalığı, üstüne dikkat edilmesi gereken bir hastalık sonuçta, şeker hastalığında kontrolsüz bir şeker hastalığı varsa yara iyileşmesi zor tabi. Yara iyileşmesi zorsa enfeksiyona karşıda açık demektir. Ağız içi ya da diğer cerrahi işlemlerde karşılaşılabilecek risklerin ötesinde bir risk söz konusu değildir. Bunlar erken dönemde infeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir. Özellikle erken dönem sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttırmaktadır. İmplantı yaparken dikkat etmemiz gerek en önemli şey steril bir ortam, enfeksiyondan uzak bir çalışma.

Peki belli bir yaş var mı?
Kemik gelişimini tamamlamış çocuklarda da uygulanabilir yaşlılarda da uygulanabilir. Geçen mesela 65-66 yaşındaki bir bayana implant yaptık. Yaş aralığı yok dediğim gibi. Önemli olan sağlıklı bünye, kemik miktarı yeterli olması ama kemik yoksa implant olmaz mı? Orda kemik nakli yapılıp ondan sonra implant yapılabilir. Oraya kemik grafikleri konur ya da kemik alınıp konur. Ona göre bir uygulama yapılabilir.

İmplant yerleştirilirken acı duyulur mu?
Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Yaptığımız bir cerrahi müdahale esasında. Ameliyat sonrası, diş çekiminden sonraki ağrıya benzer bir ağrı olabilir. Genellikle implantın yerleştirildiği akşam duyulabilecek bu ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vakalar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.

İmplant tedavisi pahalı mıdır?
Esasında hayır. Çünkü bu sağlığımızı ilgilendiren bir konu ve esasında getirilerine bakılması gereken bir konu. Aslında elde edilen sonuçla kıyaslandığında yapılan masrafın fazla olmadığını söyleyebiliriz. Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye ihtiyaç duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.