Ana sayfa - Arşiv - İkbal Gürpınar’la İnsan ve Hayat

İkbal Gürpınar’la İnsan ve Hayat

gonul-24-ikbal-gurpinarYARADAN’A GÜVENMEK İNSANI GÜÇLÜ KILAR
Sizi kendine güvenen ve çevresine güven veren, zorlukların üstesinden gelen bir hanım olarak görüyoruz. Bunu nasıl başarıyorsunuz?
Kalbimizde tam tevekkül noktasına ulaştığımızda “yarın korkusu” bizden alınırmış. Kendime değil, Rabbim’e güveniyorum. Hayır da şer de O’ndan gelmiyor mu? İmanın şartlarından biri de bu değil mi? Yaradan’a sonsuz güven, sizi güçlü kılıyor. Dert veren Mevla dermanı da veriyor. Aklımızla biz de dermanı bulmaya çalışıyoruz. Allah varken gam niye olsun ki?

KADINA BAKIŞIMIZDA ÖLÇÜLERİMİZ YANLIŞ
Toplumumuzda genelde örselenmiş, ikinci plana atılmış ve bundan dolayı kendine güveni olmayan birçok kadın bulunmakta. Bunun sebebi ne olabilir sizce?
Çocukluğumuzda dinlediğimiz masallar, büyüklerin verdiği olumsuz mesajlar… Düşünsenize yabancı masallarda kız, hep beyaz atlı prensi bekler, o kurtarır kızı. Kızlar uslu olur, konuşmaz, gelinlik kız gibi susup oturmak evladır, denilir hep bize. Antalya’nın ilçesi Elmalı’da, eve gelin geldiğinde, gelinlikle kayınvalidesinin bacaklarının altından geçer… Hep râm olma, itaat öğretildi. “Kadın zavallı bir varlıktır, eksik etektir, kaşık düşmanıdır. Sırtından sopa, karnından sıpa eksik edilmemelidir. Kızını dövmeyen dizini döver.” denildi. Tüm bunları söyleyenlerin Müslümanlıkla asla ilgisi yoktur. Peygamberimiz’in hayatını, kadına bakışını, Kur’an’daki ayetleri gerektiği gibi okumamışlardır. İslam gerçekten anlaşıldığında kadın da toplumdaki yerini hakkıyla alacaktır.

MUTSUZLUĞU KAPIDAN KOVMANIN YOLU
Mutlu bir evlilik için kadın ve erkeğe düşen temel görevler nelerdir?
Sevgi, saygı çerçevesinde, empati kurarak, bize yapılmasını istemediğimiz şeyi eşimize yapmayarak, kendimiz için istediğimiz şeyleri eşimiz için de isteyerek, sen dili yerine ben diliyle konuşarak, bolca sohbet etmeye, karşımızdaki konuşurken dinlemeye, birlikte geçirilecek özel zamanlar ayarlamaya özen göstererek, sürprizlerle süsleyerek, bedensel temizliğimize, birbirimizin ailesiyle ilişkilerimize dikkat ederek yürüttüğümüz bir evlilikte, mutsuzluk kapıdan kaçar.

MEDYADAKİ KADIN İMAJI
Medyada kadına yaklaşımı nasıl buluyorsunuz? Bu yaklaşımın topluma ne gibi etkileri oluyor?
Çok üzgünüm bu konuda. Kadın diye gösterilen örnekler maalesef bizi temsil edecek örnekler değil. Neredeyse çırılçıplak, paraya, şan ve şöhrete, pahalı markalara düşkün, estetik operasyonlarla hepsi birbirine benzeyen, aynı tornadan çıkmış gibi; Muppet Show’daki Bayan Piggy gibi kalkık burunlu, kaşlar kalkık, dudaklar şişik, parlak beyaz, uzun bembeyaz dişler… Daha ne söyleyeyim bilemiyorum. Kim magazin basınına daha çok yakalanırsa (!) en meşhur, en paralı, en lüks yaşayan o (!) Kızlarımız da maalesef bunları örnek alıyor. Oysa o mutlu görünen zavallıların, her gün daha da mutsuzlaşıp uyuşturucu dozlarını artırdıklarını bilmiyorlar. Kızlara, mutluluk maddedeymiş gibi empoze edilmek isteniyor. Maneviyattan uzaklaştıkça batağa saplanıldığını fark edemiyorlar hâlâ.

GEÇMİŞTE YAŞAMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK
Sanatçı yapınızla da tanınmaktasınız; şiirlerinizle, kitaplarınızla topluma hangi mesajları vermek istiyorsunuz?
Yaradan’dan dolayı yaratılanı sevmeyi, akletmeyi, okumak, anlamak gerektiğini, önceliklerimizin ailemiz olduğunu… Her şeyin gelip geçici olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Hayata pozitif bakmayı ve kendilerini keşfetmeyi öğretmeye çalışıyorum. Umutsuzluğun bir Müslüman’a yakışmadığını, birbirimize hep hakkı ve doğruyu tavsiye etmemiz gerektiğini, dünde yaşamanın bize bir şey katmadığını anlamalarını sağlamaya çabalıyorum.

BENİ ALLAH’TAN UZAKLAŞTIRACAK HİÇBİR AŞKA FIRSAT VERMEM
Sizce gerçek aşk nedir?
Tek gerçek aşk Yaradan aşkı. Onun haricindekiler geçici hevesler. Allah hep yanımızda. Hasta da olsak yatalak da kalsak güzel de olsak çirkin de olsakhep yalnızca Allah var. Yaradan’a âşık birine âşık olmak müthiş olsa gerek. Beni Allah’tan uzaklaştıracak hiçbiraşka fırsat vermem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.