Ana sayfa - Manşet - Hızlı Tüketim Çağında Kalıcı Eserler Çıkmıyor / Yusuf Güney

Hızlı Tüketim Çağında Kalıcı Eserler Çıkmıyor / Yusuf Güney

Başarının sırrı ne sizce?

Başarının sırrı tabii ki çok çalışmak. Gündemi iyi takip etmek, sabırlı olmak ve tembelliği bir kenara atıp çok çalışmak, başka bir şey değil. Bunları yaptıktan sonra zaten başarılı olursunuz.

Sizce kalıcı eserler bırakmak için neler yapmak, nasıl çalışmak gerekiyor?

Günümüzde kalıcı eserler çok fazla yapılmıyor. Eskisi gibi, öyle 1990’lar, 2000’ler gibi kalıcı işler yok. Çünkü çok hızlı tüketiyoruz. Kalıcı eserler biraz zor beğenilir başta, sonradan kalıcı olur. Hep böyle hızlıca alabileceğimiz, yani dinler dinlemez böyle hoşumuza gidecek şarkılar bakıyoruz. Ama genelde çabuk tüketiyoruz, şarkıları bir ay sonra unutuyoruz. Yani kalıcı şarkı yapmak için, herkesin yaptığını yapmayacaksınız, iyi araştıracaksınız, güzel sözler yazmaya çalışacaksınız… Yaşanmışlık çok önemli; eğer bir şarkıda yaşanmışlık varsa kesinlikle çok güzel bir eser çıkıyor ortaya.

Eski yaşanmışlıklardan kaynaklanan bir duygusallık olduğu zaman insanın içinde, onlardan yola çıkarak güzel sözler yazabiliyorsunuz. Diğerleri kısa soluklu olabiliyor. Eğer şarkılarda ciddi bir yaşanmışlık varsa, nesillerden nesillere ulaşabilecek, güzel, kalıcı şarkılar yapabiliyorsunuz. Bu işin formülü gerçekten yaşanmışlıklar. Eğer güzel bir aşk hikâyeniz varsa kendinizde, çok güzel eserler yaparsınız.

Şu sıralar nelerle uğraşıyorsunuz, yeni projeleriniz, yeni bir albüm hazırlığı var mı?

Açıkçası, şu sıralar dağ bayır geziyorum. Biliyorsunuz, Mehmetçiklerimize moral konserleri düzenliyorum. Tabii, yanı sıra, çok güzel bir albüm hazırlıyorum. Onun yanı sıra televizyon programları oldu. Şu anda hâlihazırda üzerinde çalıştığımız bir program var, TRT World için İngilizce programa başlayacağım inşallah. Böyle farklı, güzel, değişik projelerimiz olacak, sevenlerimizle buluşacağız.

Yusuf Güney imzasıyla yapmak istediğiniz başka bir albüm türü var mı?

Rap albümü çıkarmayı düşünüyorum.

90’lı yılların pop müziğinden günümüze doğru gelirsek, müziğimizin gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Güzel işler var ama bu aralar çok kalıcı işler olmuyor. Melodiler çok basitleşti, üzülüyorum.

Albüm çıkarmak zor mu? Çok fazla albüm çıkmıyor. Albümler neden azaldı?

Zor, çok zor. Ne yazık ki çıkamıyor. Çıkamamasının nedeni de şu: Artık bir tarzın üzerine o kadar çok gittik ki. Sekiz notadan ibaret zaten her şey. Yani bununla nereye kadar gidebilirsiniz?! Melodiler artık birbirine çakışır oldu; aynı melodiler, aynı ritimler, aynı tempolar olmaya başladı. Nakaratlar bile aynı. Yani her şey aynı olmaya başladı. Ama biraz uğraşıp, biraz emek harcarsak çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.