Ana sayfa - Arşiv - Hankando Bizim Kültürümüze Ait Bir Spor / Muay Thai, Wushu, Kick Boks Milli Takımlar Antrenörü Mustan Özkaran

Hankando Bizim Kültürümüze Ait Bir Spor / Muay Thai, Wushu, Kick Boks Milli Takımlar Antrenörü Mustan Özkaran

56-hankando-bizim-kulturumuze-ait-bir-spor1980 yılından beri sporun içerisindeyim. Yılmaz Aydın Hocamız’la bu spora başladık. Belli bir süre sonra da Muay Thai, Wushu ve Kick Boks’ta milli takım antrenörüyüm. Bu üç branşta da dünya çapında yetiştirdiğim sporcular var. Aktif olarak çalıştırdığım bir salonumuz var. Spor koordinasyonları ve danışmanlık da yapıyorum. Derdimiz milli manevi değerlerine sahip çıkan sporcular yetiştirmek. Bu ülkeye hizmet edecek olanları bir yerlere getirmek için mücadele veriyoruz. Spor bizim için amaç değil, araçtır. Amacımız ise milli ve manevi değerlere sahip bir nesil yetiştirmek. Tabi bu iş, gençlere, ailelerine karşı saygı, sevgi eğitimi vermekle başlıyor. Dövüş sporlarındaki Do felsefisi diğer sporlarda yok denecek kadar azdır. Dövüş sporlarında saygı, sevgi ve ahlak vardır. Bizim inancımıza göre, yaradılış gayemiz doğrultusunda nesiller yetiştirmek tek amacımız.

Müsabakalarda belli yaş kategorileri vardır. Bizim yaşımız da kemâle erdiği için müsabakalara giremedik. Biz müsabakalara katılarak dövüşemedik. Benim yaşımda olanların durumu hemen hemen aynıdır. Yaş olarak bizden büyük olanlar bireysel kabiliyetleriyle dövüş sanatlarını öğrendiler. Onların yolunu açan, hocaları diyebileceğimiz kişiler yoktu. Ne zaman ki dünyaya açıldık Karate, Kung Fu gibi dallarda hocaları gördük, kendi değerimizi daha iyi anladık. Bu memleketin insanı gerçekten dövüş sporlarında başarılı. Ben ülkemi seviyorum, ben sporumu seviyorum, ben gençliği seviyorum. Bu ülkeye hizmet etmek birileri için görev olabilir ama ben bunu borç olarak görüyorum. Peygamber Efendimiz de (sav) “Sizin en hayırlınız insanlara faydalı olanınızdır.” buyuruyor.

Yıllardır sürekli söylediğim bir şey var. Öze indiğimizde spor kültürümüz yok, yeni yeni olmaya başladı. Bundan dolayı da kendimize ait sporlarımız yok denecek düzeyde. Bizdeki ata sporu denen güreş bile oba güreşi, karakucak güreşidir, minder güreşi değildir. Kendimize ait kurallarıyla bir sporu maalesef ortaya koyamıyoruz. İnşallah büyüklerimiz var, hocalarımız var… Grandmaster Şenel İlhan Hocamız da bunlardan bir tanesi. Grandmaster Şenel İlhan Hocamız’ın kurduğu Hankando sisteminin, bizim özümüzden değerler ile dolu olduğuna inanıyorum. Ben de 5.Dan Grandmaster bir hocayım. Benim gibi bir hocamız daha var, onunla birlikte bir sistem üzerine çalışmalarımız oldu; bu iş gerçekten zor bir konu. Biz Grandmaster Şenel İlhan Hocamız’ın yanındayız ve her türlü desteği vermeye de hazırız. Yeter ki bizim kültürümüze ait bir sistem dünyaya yayılsın. Dövüş sporlarının malzemesi insan; uzaydan gelen bir teknik yok. Ama yöntem farklı, kültür farklı ve öğretilerinin farklı olması zaten bir sistem için yeterlidir. Uzakdoğu sporları dediğimizde o kadar birbiri ile geçişken yapıları vardır ki, farklılıklar, felsefesinden ve kültüründen kaynaklanır. Bu işleri ileriye götürecek birileri içimizden çıkmadı, çıkanlar da etkili olamadı. Bunun sebebi ise yabancı hayranlığının bizde çok fazla olması. İçimizden birinin çıkması beni çok sevindirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.