Ana sayfa - Arşiv - Halk Müziğinin Gönül Teli / Hüseyin Turan

Halk Müziğinin Gönül Teli / Hüseyin Turan

37-huseyin-turanMüzikle tanışmanız nasıl oldu? Hayata müzikle devam etmeye nasıl karar verdiniz?
Ortaokulda kırık bir bağlamayı tamir ettirip, evde kendi kendime çalmaya başlamam beni müzikle ve müziğin müthiş güzelliğiyle tanıştırdı. Daha sonra Ege Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarına varan süreç, zaten yaşam biçimi haline gelen türkülerle yola devam etmemi sağladı.

90’lı yıllardan günümüze kadar severek dinlenen Hüseyin Turan, başarısını neye bağlıyor?
Yaşam biçimi haline dönüştürebildiğiniz her olgu başarıyı da beraberinde getiriyor… Ayrıca disiplinli bir çalışma, repertuarın önemi ve hayata bakış açınız ve duruşunuz, farklılık yaratarak başarı getiriyor diye düşünüyorum.

Türkü deyince akla ilk gelen isimlerden Hüseyin Turan, türkülerimizle ilgili neler söylemek ister? Hangi tür müzik dinlemeyi seversiniz, dinlemekten haz duyduğunuz sanatçılar kimler?
Son on yıllık sürece baktığımızda türküler, kültür emperyalizminin etkisinde. Popüler kültürün yoğun yer aldığı bazı platformlarda görmezden gelinen türküler yine kendi başkaldırısıyla bu dönemi de savacaktır. Yani aslında yine türkülere en ihtiyaç duyulan bir dönemdeyiz.
Repertuarıma aldığım aher türküyü severek okuyorum…
Koyu arabesk hariç, diğer müzik türleriyle kaliteli olduğu sürece aram iyidir. İşini kaliteli ve samimi yapan herkesi dinlerim.

Yeni albümünüz olan “Süveyda” dan bahsedermisiniz?
Yeni albüm “Süveyda” 17 Haziran’da yayınlandı. Yapımcılığını kendim üslendim. 10 eserden oluşuyor.

İnsanlara faydalı olmak için değişik sosyal projelere katıldınız. Sanatçının sosyal sorumluluğu ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Sanatçı, yaşadığı çağa tanıklık etmek zorundadır. Bu tanıklık, toplumun hassasiyetleri ve yardımlaşma konusunda daha iyi bir toplum olmamızı da sağlar. Sosyal sorumluluk, sanatın ve sanatçının da sorumluluğudur…

Bir dostta, bir yakında hangi değerleri ararsınız? İkili ilişkilerde olmazsa olmaz nelerdir?
Dürüst, sözünün eri, samimi, ahlaklı ve cömert insanlar daima benim yakınlarımdır.

Evlisiniz ve çocuğunuz var. İyi bir eş ve İyi bir baba nasıl olunur? Aile müessesesi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
Leyla İzmir adında bir kızım var. Ondan çok şey öğreniyorum. Baba olmak bence öğrenilen bir şey. Yıllar geçtikçe mezun olunamayan bir okul diye düşünüyorum. Aile kutsal bir kurum ve aşk ile, saygı ile inşa edilirse yıkılmayacak sağlamlıkta olur diye düşünüyorum…

Hüseyin Turan’ın yeni projeleri neler?
Şu an yeni albümle ilgili gerekenleri yapmak istiyorum. Biriktirdiğim bir çok proje var. Onları da en kısa zamanda paylaşacağım…
İyi çalışmalar…
Sevgiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.