Ana sayfa - Manşet - Haktan İle Söyleşi

Haktan İle Söyleşi

Feyz of Arabesk albümünüz hayırlı olsun. Albümün ismi çok hoş, ismine nasıl karar verdiniz? Albümdeki eski yeni şarkıları nasıl seçtiniz? Albümde özel yeri olan şarkılar var mı?
Çok teşekkür ederim. Feyz Of Arabesk albümü üzerinde yaklaşık dört senedir çalışıyorum. Seninleyim ve Tanıyamadım şarkılarının bestecisi canım dostum Yekta Hakan Polat ile bu yolculuğa başladık. Fakat kendisi albümün çıktığını göremeden vefat etti. Allah rahmet eylesin. Yaşanmışlıklar ve sabırla yüklü albümde kendi müzik yolculuğum içinde en çok bana dokunan ve söylerken feyz aldığım şarkıları seçtim. Seninleyim ve Tanıyamadım şarkısının bendeki yeri ayrı… Albümün ismine gelince sevgili eşim İlknur Canevi ile beraber karar verdik. Kendisi hem menajerim hem de Marka İstanbul Prodüksiyon müzik şirketimizde beraber çalışıyoruz. Yıllardır albüm bekleyen dinleyicilerimin ruhuna hitap edecek bir albüm olması için çok emek sarf ettik.
Aslında babaların, imparatorların pek olmadığı bir ortamda arabesk müzik biraz boşta mı kaldı derken çıktı albümünüz. Günümüzde arabesk müziğin gidişatıyla ilgili neler söylemek istersiniz?
Üzerinde uzun zamandır çalıştığımız bir albümdü. Allah bu zamana nasip etti diyebiliriz. Arabesk Türk halkının hamurunda var diye düşünüyorum. Zaten dinlediğimiz birçok tarzın alt yapısında arabesk var. Baktığınız zaman coverlanan şarkıların çoğu arabesk. Her ne kadar değişik tarzlarda sunulsa da ruhumuz arabesk. Arabesk müzik de dinleyicisi de bitmez. Müzik piyasası, yapımcıları ve sektörün arabeskle sorunları olabilir. Çünkü tüm sektör pop müziğe hizmet ediyor gibi görünse de hepsinin içinde az ya da çok arabesk var. Bence arabesk, müzik piyasası, sektör ve yapımcılar içinde değer bulamıyor.
Günümüz müziğini nasıl görüyorsunuz? Eskilerin dillere pelesenk olan eserleri günümüzde de çıkar mı?
Günümüzde tüm müzik tarzlarında bir tıkanıklık olduğunu düşünüyorum. Çünkü artık yüreğimize ve ruhumuza dokunan şarkılar üretilmiyor. Ben şahsen kendi adıma sözleriyle bütünleşemediğim, ruhuma dokunmayan şarkıları söyleyemiyorum. Ticari düşünülerek tekerleme gibi yazılmış çabuk patlayan ama hemen unutulan eserlerin üretildiği bu zamanda en büyük tıkanıklık eski dönemlerdeki gibi yüreğimize dokunan şarkıların üretilemiyor olması. İnşallah böyle eserler çıkar ve biz de feyz alırız.
Sizin müziğe başlama hikâyenizde Rodrigo’nun gitar konçertosunun melodisini 5 yaşında mırıldanmanız mı var? Başlangıç yıllarınızı ve o olayı sizden dinlemek isteriz?
Müzisyen bir aileye sahip olduğum için kendi hatırladığım yaşlardaki bir anım diyebiliriz. Rahmetli annem TRT sanatçısı Nursal Canevi anne karnındayken bana kulaklıkla Paganini ve Ümmü Gülsüm dinletirmiş. Babam da kanun sanatçısı Ahmet Canevi beş yaşında benim Rodrigo’nun gitar konçertosunu eksiksiz mırıldanmamdan büyük keyif alarak müzik yolculuğuma başlamam için bana gitar ve tef aldı. Sonra TRT çocuk korosu, dokuz yaşında da annemle sahnelerde yer almaya başladım.
Başarının, kalıcı olan eserlerin ve sanatçıların sırrı sizce nedir?
Başarı görece bir kavram. Benim başarı anlayışımda tecrübemi ve birikimimi kendimi aşarak pekiştirmek var. Başarıyı bir yarışın ya da rekabetin sonucu olarak asla görmedim. Benim için başarı hangi mesleği icra ediyorsanız edin gönüllere dokunabilmektir. Kalıcı eserler yüreğimize dokunduğu, kalıcı sanatçılar da o eserleri yüreğimize nakşettikleri için unutulmazlar.
Müziğin içinde teknolojide kullanılıyor. Coverlar yapılıyor. Bu konuda sizin düşünceleriniz neler?
Teknoloji hayatımızın her yerinde. Ben müziği kategorilere ayırmıyorum. Benim için iyi müzik ya da kötü müzik var. Müzik adına iyi yapılmış olan her şeyi desteklerim. Önemli olan kaliteli müzik yapılması. İyi örnekleri de var kötü örnekleri de.
Günümüz müzik piyasasıyla ilk albümünüz çıktığı dönemi karşılaştırdığınızda ne gibi farklılıklar var?
Konu arabesk müzik olunca aslında pek bir farklılık yok gibi görünüyor. Çünkü o yıllarda da pek çok radyo ve kanalda arabesk şarkılar çalınmıyordu, günümüzde de çalınmıyor. Müzik piyasasının, yapımcıların ve sektörün arabeske gerekli önemi verdiğini düşünmüyorum. Her iki dönem için de bu geçerli.
Müzikte hedefiniz veya bir hayaliniz var mı gerçekleştirmek istediğiniz?
Müzikte en büyük hayalim liyakate dayalı, güzel eserlerin ve güzel seslerin yaptığı kaliteli müziklerin Türk halkına sunulması. Ticari kaygılar ve popüler adı altında hızlı tüketilen şarkıların dayatılması değil. Çok yakında bu da olacak inşallah. Müzikte uzun vadeli hedefler olmaz. Müzikal tecrübe edinerek kendini aşmak en naif hedeftir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.