Ana sayfa - Arşiv - Gönül Köprülerini Yıkmak Değil Kurmak Gerekli / Umut Mürare

Gönül Köprülerini Yıkmak Değil Kurmak Gerekli / Umut Mürare

Albüm hazırlığı ve sunumu zor olsa gerek… Çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Maddi manevi zorlukları ve sorumlulukları var tabii ki. Albümlerime aldığım eserlerin sözlerinden bestesine icra edilen sazlarına kadar en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi gereken unsurlar var. Bunun haricinde beni takip eden dinleyicilerime ve en başta Allah’a karşı bir sorumluğum var. Çalışmalarım gayet yoğun tempoda devam ediyor.

Eserlerinizden bazılarını farklı dillerde de söylemişsiniz. Dünyaya açılmak önemli mi?

Yaptığım eserlerin herkes tarafından dinlenilir olması açıkçası arzu ettiğim bir şey. Bu nedenle farklı dillerde eser yorumlamak dünyaya açılmak için önemli ve birinci unsur.

Müzik yönetmenliği, aranjörlük, söz ve beste çalışmalarınız var. Bunların hepsi sanki ayrı ayrı uzmanlık alanları gibi. Hepsini bir arada başarıyla icra edebilmek nasıl mümkün oluyor?

Allah herkese farklı yetenek ve meziyetler vermiş. Allah tarafından verilen bu kabiliyetler eğitim ile de geliştirildiğinde bu saydıklarınızı bir arada yürütmek çok da zor olmuyor.

Müzik insanı derinlerden etkileyebiliyor. Bu pencereden bakarak yaptığınız müziği maneviyat eksenli nasıl değerlendirirsiniz?

Beni takip edenlerin sesine ses olmaya, söylemek istediklerini sanatımla ifade etmeye gayret ediyorum. Benim için hayat iki melodi arasındadır “Doğum ve Ölüm”. Ben o iki melodilik zamana, bazen hüzünlü, bazen neşeli, gönlüme ilham edilen notaları serpiştiriyorum… Bu notalar ve yazılan sözler ile beni dinleyenlerin gönüllerinde güzel ufuklar güzel pencereler açabiliyorsam ne mutlu bana.

İçinde bulunduğumuz dünyada bir olmak için, bir kalmak için, bire varmak için ne gerekli? Neler söylemek istersiniz.

Gönül köprülerini yıkmak değil kurmak gerekli. Ayrılıklarımızdan farklılıklarımızdan ziyade bizleri bir arada tutan ortak paydalarda buluşmamız gerekli.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.