Ana sayfa - Arşiv - Gökyüzünde Paramotor Heyecanı / Erdoğan Şanslı

Gökyüzünde Paramotor Heyecanı / Erdoğan Şanslı

gonul-25-paramotor-erdogan-sansliBize kendinizi tanıtır mısınız?
Adım Erdoğan Şanslı. Motorlu yamaç paraşütü eğitmeniyim. 2000 senesinden beri bu işi yapmaktayım. Yazları Ölüdeniz’de tandem yamaç paraşütü pilotluğu yapmaktayım. Amacım kendi okulumu kurup insanlara motorlu yamaç paraşütüyle uçmayı öğretmek. 1993 senesinde THK’da paraşütle atlamaya başladım. 1994-1995 senelerinde Paraşüt Milli Takımıyla atlayışlar yaptım. 1996 yılında THK’da motorlu delta kanat kurslarına katıldım. 1997 senesinde Ölüdeniz’de tandem yamaç paraşütü pilotu olarak işe başladım ve halen devam ediyorum. 2003 senesinde Samsun’da özel pilot lisansımı aldım ve hafif uçaklarla uçabiliyorum. Geçen sene helikopter eğitimi de aldım. Gökyüzü sevdam devam ediyor.

Dünyanın En Basit, En Kolay Ve En Ucuz Hava Aracı: Paramotor
Paramotor nedir?
Paramotor dünyanın en basit, en kolay ve en ucuz hava aracıdır. Paramotor, pervaneli bir motor ve bir paraşütten oluşuyor. Paraşütün iplerini pervaneden korumak için bir kafes mevcut. Portatif olduğu için araçlarımızla uçuş bölgelerine rahatlıkla götürebiliyoruz. Kurulumu 15-20 dakikamızı alıyor. Yakıtınızı koyduktan sonra saatlerce uçabiliyorsunuz. Paramotor bir saatte 2,5-3 litre arası yakıt tüketir. Depoyu doldurduğunuzda hava şartlarına bağlı olarak 100-150 km arasında uçabiliyorsunuz. Tek başınıza uçmak belki zevkli olmuyor ama arkadaşlarınızla beraber uçarsanız çok zevkli oluyor. Paramotor da uçuş hızınız 20-30 km civarında. Rüzgârı arkanıza alırsanız daha hızlı uçarsınız.

Hangi hava şartlarında uçulmaz?
Rüzgâr hızı saatte 20 km’yi geçiyorsa bu bizim için risktir. Uçmamamız gerekir.

Yağışlı havalarda uçulabilir mi?
Kısa süreli yağışların bir engeli yok. Uzun süreli yağışlar engel olabiliyor. Ama diyelim ki uçarken yağmura yakalandınız; bunun hayati bir tehlikesi yok.

Türkiye’de pek çok hava aktivitelerimiz var. Hepsi ele alındığında paramotorun yeri nedir?
Mesela paraşütçülük, yapabileceğiniz uygun yer yok maalesef. Bir diğeri motorlu yelken kanat. Bunlar için de uygun alanlar, hava parkları yok. Dolayısıyla bu sporlar Türkiye’de gelişmiyor. Hafif uçaklarla ilgili durumda aynı.
Paramotor da motorla herhangi bir yükseklik ihtiyacı hissetmeden havalanabiliyorsunuz. Daha sonra saatlerce uçabilirsiniz. Tabi belli kurallar çerçevesinde yapılması gerekiyor. Belli bir irtifadan sonra uçak trafiği başlar. Biz 150 metrede uçuşumuzu limitliyoruz ve sadece sahil boyunca uçuyoruz.

Paramotorla uçmak riskli mi?
Riskli değil diyebilirim. Bu tabi birazda pilota ve alacağı kararlara bağlı. Hava şartları uygun değilse motor veya paraşüt arızası varsa uçulmaması gerekir.
Paramotorun en önemli özelliği sakin havalarda uçabilmesi. Sert rüzgârlarda işin içine risk girmeye başlıyor. Havada sert rüzgâra yakalanırsanız anında iniş planlamanız gerekiyor. Biz uçuşa gitmeden önce internetten hava şartlarına bakıyoruz ve öyle gidiyoruz. Yani özetle kurallara uyuyorsanız risk söz konusu değil.

On Günlük Eğitimle Gökyüzündesiniz
Paramotor hangi amaçlarla kullanılıyor?
Amatör olarak dünyada en çok sportif amaçla kullanılıyor. Verilen 10 günlük eğitim uçmaları için yeterli oluyor. Profesyonel olarak fotoğraf ve video çekimlerinde kullanılıyor.

Paramotor için nasıl bir eğitim almamız gerekiyor?
Eğitimler ortalama 10 gündür. 4 ile 6 gün içinde öğrenci ilk uçuşunu yapabiliyor. Uçmadan önce paraşüt hâkimiyetini sağlaması gerekiyor. 1-2 gün teorik ders ve simülatör dersi yapmamız gerekiyor. İlk uçuşunu yaptıktan sonra 5 saatlik bir uçuş dersiyle öğrenci tek başına uçabilecek hale gelebiliyor. Tabii ki tecrübe için zaman gerekiyor.

Uçmak İçin Hafta Sonunu Dört Gözle Bekliyoruz
Uçmak nasıl bir duygu?
Sözlerle anlatılacak bir şey değil. Hayatımızda en çok zevk aldığımız anlar uçarak yaşadıklarım diyebilirim. Hafta sonunun gelmesini dört gözle bekliyoruz. Hava güzel olsun da bu hafta sonu uçalım diye dua ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.