Ana sayfa - Manşet - Ekin Uzunlar İle Söyleşi

Ekin Uzunlar İle Söyleşi

Müzik macerası nasıl başladı?

Müzik maceramız 8 yaşında dayımın bana almış olduğu bir kemençeyle başladı, doğum günü hediyesi olarak bana ilk kemençemi aldı. Bu şekilde müzik hayatına girmiş oldum. İlk profesyonel sahnemi 13 yaşında Trabzon Uzungöl’de yaptım. Karadeniz’in birçok gruplarıyla ve sanatçılarıyla çalıştım. 17 yaşımda da ilk profesyonel sahnelerime başladım diyebilirim. Yolumuz bu şekilde de devam ediyor.

Şu sıralar turnedesiniz sanırım. Son konuşmamızda Şırnak tarafına gidiyordunuz ve Diyarbakır’a doğru yola çıkmıştınız. Neler yapıyorsunuz bu aralar, turneniz nasıl geçiyor?

Şu an Türkiye turnesine çıktık. Kuzey, güney, batı, doğu… Türkiye’nin hemen hemen her yerine gidiyoruz. En son sizinle konuşmamızda Şırnak’taydık, Şırnak’ta harika bir konser yaptık. Bugün de Diyarbakır’dayız, dün akşam da Diyarbakır’da harika bir konser bitirdik. Şu anda Şanlıurfa’ya doğru gidiyoruz, Urfa’da da bir konserimiz olacak. Dediğim gibi, Karadeniz’i bitirdik, şimdi Doğu’ya doğru geldik. Harika bir turne içindeyiz, konserlerimiz çok güzel geçiyor. Tabii, insanlar her zaman bizim konserlerimize gelemiyorlar; gelemedikleri için, madem öyle, madem siz gelemiyorsunuz, biz gelelim dedik ve ekip arkadaşlarımızla beraber çıktık yola, aldık sazımızı elimize, Türkiye’yi dolaşıyoruz.

Siz, yorumculuk yönünüzle beraber kemençenizle de pek çok projede yer aldınız, oynadığınız filmler de var. Gelecekle ilgili nasıl bir rota çizmek istiyorsunuz, gelecekle alakalı planlarınız nedir?

Şöyle söyleyeyim: Ben sanat hayatına önce enstrümanist olarak başladım. Dediğim gibi, birçok sanatçıyla beraber çalıştım, birçok projelerde yer aldım. Gelecekle ilgili kafamda birçok proje var, bu projelerin de sürpriz olarak kalmasını istiyorum. Hepsi tek tek, yavaş yavaş gerçekleşmeye başladı. Oyunculuk yönüm de var, evet, tiyatro eğitimi aldım, sahnede de kesinlikle yer almak istiyorum. Bu benim çok da işime yarıyor, hem müzikal bakımdan hem teatral bakımdan sahnede bunu kullanıyorum. Bir filmimiz var, filmde başrol oynadım; Karadeniz’de çekilen bir filmdi. Tabii, dizi teklifleri olsun, film teklifleri olsun, gelirse, güzel projelerde kesinlikle yer almak isterim.

Karadeniz müziği her zaman dinleniyor. Siz ve son dönemde çıkış yapan isimler var. Günümüzde Karadeniz müziğini nasıl değerlendirirsiniz?

Karadeniz müziği şu an gerçekten popüler bir müzik. Ama tabii ki biz bu popülerliği olmadan önce de Karadeniz müziğiyle doğduğumuz ve büyüdüğümüz için bu müziğin içerisindeyiz.

Karadeniz müziği, tabii, her geçen gün kendini daha çok geliştiriyor. Ama bizim Karadeniz müziğinde en çok önem verdiğimiz şey, yöresel kültür olduğu için, özünü bozmadan, dünya müziğiyle beraber birleştirip kendi tarzımızı oluşturmak; bunu oluşturduk ve kendimizi de geliştirmeye devam ediyoruz. Karadeniz müziği şu an çok güzel yerde, değerini korumaya devam ediyor, bunun da yıllarca süreceğine inanıyorum.

Halkın ilgisinden memnun musunuz? Ne gibi tepkiler alıyorsunuz?

Halkın ilgisinden tabii ki çok memnunum. Çünkü onların ilgisiyle beraber kendimi daha çok geliştiriyorum. Tabii, olumlu tepkiler kadar, olumsuz tepkiler de alıyorum. Olumsuz tepkiler aldıkça da kendi eksik yönlerimi halktan duyup, kendimi daha çok geliştirmeye çalışıyorum. Eksik yönlerinizi her zaman göremeyebilirsiniz; bunu dışarıdan gören insanlar bizlere söylüyorlar, ama bunu tabii ki samimi bir şekilde söylüyorlar. Biz de onları dinleyerek, eksik yönlerimizi kapatıp, olumlu yönlere çevirmeye çalışıyoruz. Şu an tepkilerimiz çok iyi, şarkılarımız çok güzel gidiyor. Tabii ki eksiden çok artılarımız olduğu söyleniyor halk tarafından. Ama daha yolun başında olduğumuzu düşünüyorum, kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz ve hep beraber, birlikte büyüyeceğiz diyorum.

Türkiye’de müzik piyasasını nasıl buluyorsunuz, gidişat sizce olumlu mu?

Türkiye’deki müzik piyasasını çok olumlu buluyorum. Çünkü Türkiye’de harika aranjörler, harika bestekârlar, harika söz yazarları, çok iyi müzisyenler bulunuyor. Tabii ki bunların içerisinde ben de varım, onlarla birlikte çalışıyorum. Bu benim için çok büyük bir onur ve gururdur. Çünkü Türkiye’de çok yetenekli insanlar var, piyasamız gayet güzel ve her gün yeni şeyler çıkıyor. Bunlardan en önemlisi, Mustafa ağabey, Mustafa Ceceli’yle beraber çalışıyorum; şarkılarımda aranjesi var, dokunuşları var. Bunlar tabii ki benim için çok çok önemli. Hatta ekip arkadaşlarımda da, ekipte de bizim dostlarımız var, onlarla beraber de çalıştım. Şefim var mesela, Ömer Uçar, bir önceki şarkılarımın aranjelerini o yaptı. Aslında kendimi bu konuda da çok şanslı hissediyorum; çünkü çevremde çok yetenekli, çok iyi insanlar var, çok iyi müzisyenler var. Onlarla beraber çalışmaktan da çok mutluyum. Hem onlardan bir şey öğreniyorum hem de ekipçe bir şeyler öğreniyoruz diyebilirim.

Özellikle sevenlerinizin merak ettiği, pek bilmediği hobileriniz, keyif aldığınız şeyler var mı? Gün içerisinde yaptığınız şeyler nelerdir?

Benim en büyük hobilerimden biri dağlara çıkmak, Karadeniz’i dolaşmak. Bu benim için büyük bir hobidir. Kamp yapmayı çok seviyorum. Yani tamamen outdoor yaşam benim için çok önemli. Balık tutmayı seviyorum, derede yüzmeyi seviyorum. Bunlar benim en büyük hobilerimdir. Çocuk ruhumu hâlâ kaybetmedim, oyun oynamayı çok seviyorum. Bu, playstation olur, bilgisayar oyunları olur, telefon oyunları olur… Hatta biz ekip içerisinde de yolculuk yaparken beraber oyunlar oynuyoruz diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.