Ana sayfa - Arşiv - Diyabeti 2 Ayda Diyetle Silip Atmak Mümkün / Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

Diyabeti 2 Ayda Diyetle Silip Atmak Mümkün / Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

Diabetes Care isimli dergide yayınlanan bir araştırmada 8 haftalık sıkı bir diyetin tip 2 diyabeti tamamen ortadan kaldırabileceği bildirildi. Diyabetin diyet bittikten 6 ay sonra da olmaması hastalığın tamamen iyileşmiş olduğunu gösteriyor. Bu sonuçlar, dünyada milyonlarca insanı ilaca mahkûm eden diyabet hastalığı için tam bir “paradigma kayması” anlamına geliyor. Çünkü modern tıbba göre diyabet bir defa teşhis edildiğinde ömür boyu asla düzelmesi mümkün olmayan, ölene kadar ilaç tedavisi gerektiren kronik bir hastalıktır. Araştırma 30 gönüllü üzerinde yapıldı. Araştırma için 0.5-23 seneden beri diyabeti olan 30 gönüllüye 8 hafta süreyle günlük 624-700 kalorilik bir diyet verildi. Diyet günde 3 defa verilen hazır içecek (diet shakes) ve 240 gram nişasta ihtiva etmeyen sebzeden oluşuyordu.

Araştırma başlangıcında tümünün diyabet hapları ile insülinleri kesilen katılımcılar 8 hafta sonunda 6 ay süreyle ve tedrici olarak harcadıklarından daha fazlasını almadıkları “normal bir diyete” geçtiler. Bu normal diyet araştırmadan önce yediklerinin üçte biri seviyesindeydi. Katılımcıların başlangıçta ve daha sonra açlık kan şekerleri, HbA1c, insülin duyarlılığı, karaciğerde glukoz ve pankreasta beta hücrelerde insülin yapımı ile karaciğer, pankreas ve genel vücut yağ ölçümleri yapıldı.

Sonuçlar Devrim Yaratacak Değerde

8 hafta sonunda 30 kişiden 12’sinin açlık kan şekerlerinin diyabet teşhisi için eşik değer kabul edilen 7 mmol/L’nin altına düştüğü ve bunun 6 ay sonra da devam ettiği görüldü. 6 ay sonunda başlangıçta cevap alınamayan bir kişide de kan şekerinin düştüğü belirlendi.

Diyete müspet cevap verenler daha genç yaşlarda idiler ve diyabetlerinin süresi de daha kısaydı ama 10 seneden uzun diyabeti olanlar içinden de cevap verenler çıkmıştı.

Diyabetleri düzelenler başlangıçta kan şekerleri çok yüksek olmayan, insülinleri daha yüksek olanlardı.

Karaciğer ve pankreas yağlanması cevap verenlerde de diyabeti devam edenlerde de azaldı.

Bunlar 8 haftada 14 kilo verdiler ve diyeti bıraktıktan 6 ay sonra da kilo almadıkları ve hiçbirinde diyabetlerinin tekrar ortaya çıkmadığı belirlendi.

Bu kişiler kilo vermelerine rağmen hala fazla kilolu veya obez idiler ama kilo vermeleri pankreastaki yağı erittiği için insülin üretimi normale dönmüş oldu.

Araştırmacılar herkesin kendine mahsus bir yağ eşiği (“personal fat threshold“) olduğunu ve bunun aşılması durumunda karaciğer ve pankreasta yağlanma ve insülin yapımında azalma olmaya başladığını vurguluyorlar.

Tip 2 Diyabet Nasıl Gelişiyor?

Tip 2 diyabet ya vücut kan şekerini normal sınırlarda tutabilecek kadar insülin salgılamadığı veya insüline direnç gelişmesiyle gelişiyor. Diyabet sadece kan şekerinin yükselmesiyle değil, asıl vücudun tüm organlarında yaptığı hasarlar (kalp krizi, felç, körlük, böbrek yetersizliği ve diğer damar tıkanmaları…) sebebiyle önemli.

Bu Araştırma Diyabette Devrim Yaratacak!

Bu araştırmanın sonuçlarının elbette daha geniş kapsamlı ve uzun vadeli olarak tekrarlanması ve sonuçlarının doğrulanması gerekiyor ama gene de bundan şu iki sonucu çıkarmak mümkün:

1) Tip 2 diyabet en azından bazı hastalarda doğru diyetle tamamen düzelebilen bir hastalıktır.

2) Tip 2 diyabetliler doğru beslendiklerinde fazla kilolu olsalar bile gene de diyabetten kurtulabilirler.

Tip 2 Diyabet Bir Hastalık Değildir

Kısa süre önce kaleme aldığım “Ömür Boyu İlaç Almanın Neresi Tedavi Olabilir ki?” başlıklı makalemde şunları yazmıştım:

“Tip 2 diyabet de aslında “ilaçla tedavi edilmesi gereken bir hastalık” olmayıp hayat tarzındaki yanlışlar sonucu ortaya çıkan bir “geçici rahatsızlık” tır. “Adam gibi yaşamanın icaplarını yerine getirmekle” tamamen düzelecek olan tip 2 diyabet, modern tıp sayesinde ölene kadar ilaç alınması şart olan “korkunç bir hastalığa dönüşür.”

Bu araştırma böylece benim teorilerimi de ispatlamış oluyor:

1) Sağlıklı yaşamanın temel unsurlarının başında “adam gibi beslenme” gelir.

2) Adam gibi beslenmek kaydıyla fazla kilolu ve hafif obez olmanın hiçbir sakıncası yoktur.

3) “Adam gibi beslenenler” zaten diyabete de başka bir hastalığa da yakalanmazlar! (Araştırmada uygulanan diyeti onaylamıyorum!)

Gelelim Neticeye

Bu yazımı, tip 2 diyabetin ömür boyu geçmeyen ve mutlaka ilaçla tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu sanan diyabet ve metabolizma uzmanlarına günde 3 ana ve 3 ara öğünde okumaları kaydıyla hediye ediyorum.

Kaynak:

1. http://care.diabetesjournals.org/content/early/2016/02/24/dc15-1942.abstract?sid=831d35b1-0269-4692-bd14-56a588ce5eb5

2. http://ahmetrasimkucukusta.com/2016/03/14/yazilar/elestirel-yazilar/ilaclar/omur-boyu-ilac-almaya-mahkum-olmanin-neresi-tedavi-olabilir-ki/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.