Ana sayfa - Arşiv - Biz Sözle Değil Eserlerimizle Konuşuyoruz / Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki

Biz Sözle Değil Eserlerimizle Konuşuyoruz / Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki

“Ankara’nın belki de en problemli ilçesi olan Altındağ’da belediye başkanlığı görevine talip olduğumuzda umutsuzluğa kapılsaydık eğer, bugün Altındağ’da hiçbir şey değişmezdi, değişemezdi. Göreve geldiğimizde ‘yapılamaz – değişemez’ denilen şeylerin tüm olumsuz koşullara rağmen yapılabileceğini, değişebileceğini gösterdik. Çünkü inandık.” diyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Gönül Dergisi için merak edilen soruları yanıtladı. Belediye başkanlığında yakaladığı başarının sırrını paylaşan Başkan Tiryaki, geçmiş ve gelecek çalışmalarından bahsetti.

Sizin için başarı ne demek?

Ben büyük söz söylemek istemem, büyük iş yapmak isterim. Biz, sözle değil, eserlerimizle konuşuyoruz. Sadece şu kadarını söyleyeyim. Başarısızlıktan korkarım, kast ettiğim şey makam mevki kaybetmek değil. Yaptığımız işte başarısız olmak. Başarısız olacağımı anladığım hiçbir işe kalkışmam. Hesabımı kitabımı önceden iyi yaparım.

Gelecekte kendinizi ve belediyenizi görmek istediğiniz yer, durum nedir?

Biz Altındağ’ı evimiz, Altındağlıları ise ailemiz gibi görüyoruz. Bu nedenle, Altındağ’ın ve Altındağlı vatandaşların, özellikle de çocukların daha iyi bir geleceğe kavuşması için hayallerim var. Tüm insanların eşit şartlara ve koşullara sahip olduğu, modern evlerde modern yaşamlar süren, çocukların varoşların kuytu karanlığında kaybolmadığı, kadınlar için daha rahat ve huzurlu koşulların var olduğu, modern binaları, tesisleri, parkları, spor alanları ve sosyal yaşam alanlarıyla insanların yaşamaktan mutluluk duyduğu bir Altındağ hedefliyorum.

Kültürü, sanatı ve sosyal yapısı ile Başkent’e yakışır bir Altındağ arzu ediyorum. Geçmişte olduğu gibi, Ankara’nın cazibe merkezi olan, tarihi değeri korunmuş, turist çeken bir Altındağ… Çok mesafe kat ettik diyebilirim; Altındağ bugün birkaç yıl öncesinin Altındağ’ı değil. Altındağ’ın hem çehresi değişiyor hem Altındağ’a olan algı değişiyor. Bu da mutluluk verici.

Hiçbir Yerden Hibe, Borç Almıyoruz. Hiçbir Yere Tek Kuruş Borcumuz Yok

Ancak yılların ihmali vardı Altındağ’da… Çok radikal işlere girişilmesi gerekiyordu. Bunun için, öncelikli olarak belediyenin yapılanmasını gerçekleştirmek gerekiyordu. Önce belediyenin içinden başladık. İlk bir yıl hiçbir yatırım yapmadık. Zaten belediyenin yatırım yapabilecek durumu da yoktu ne yazık ki. Öncelikli olarak belediyeyi, kurumsal yapısıyla, iş anlayışıyla, vatandaşla diyaloğu açısından hizmet edebilen, üretebilen, vatandaşın güvenini kazanmış bir belediye haline getirdik. Hiçbir yerden kredi veya hibe, borç almıyoruz, almaya da ihtiyaç yok. Kimi zaman oldu ki çok sıkıntılı günler geçirdik, zor durumlarla karşılaştık. Ancak o problemleri çözmek için büyük çaba sarf ettik. Boş vermedik, emek verdik. Bu da bereketi getirdi.

Ardından da Altındağ’ın imar planlarını tamamlamak için kolları sıvadık. Göreve geldiğimizde Altındağ’ın yüzde 70’inin imar planı yoktu. Yapılaşma sıfır noktasındaydı, yüzde 80’i gecekondularla kaplıydı. Bugün Altındağ’ın imarı tamamlandı. Altındağ hızla yapılaşıyor, dönüşüyor.

Tesadüfen Başarı Olmaz Başarılı olmak için neler yapmak gerek?

Tesadüfen başarı olmaz. Örneğin bir öğrencinin tesadüfen, cevapları atarak üniversite sınavında birinci olması mümkün müdür? Başarı tesadüfen gelip kapınızı çalmaz. Başarının altın kuralları, disiplin ve sürekliliktir. Altındağ Belediyesi bugün kamuoyunda gerçekleştirdiği çalışmalarla başarılı bir belediye olarak görülüyor.

İnsan Kaynağını ve Para Kaynağını İyi Yönetiyoruz

Yerel yönetimlerde başarının iki temel dayanağı var. Biri belediyenin insan kaynağını iyi yönetmek, biri de belediyenin para kaynağını iyi yönetmek. Biz ikisini de iyi yapıyoruz. Para ve insan kaynağını iyi yönetmenin yanı sıra, bunları yönetirken adaletli ve kararlı olmak da çok önemli.

Değişim için yola çıktığınızda çoğunluk buna direnç gösterebiliyor, bu direnç noktalarını kırmak için sabırlı, kararlı ve disiplinli bir şekilde çalışmak gerek… Güven sağlamak için uzun soluklu bir çalışma yürütmeniz, her konuda herkese eşit muamele yapmanız gerekir. Biz 12 yıldır 45 binden fazla gecekondu yıkımı yaptık. Üstelik kavgasız, gürültüsüz… Dünyanın en zor işidir ev yıkmak. Eğer adam kayırsaydık, birini yıkarken, tanıdıklarımızın evlerini yıktırmasaydık, bu aşamaya gelmemiz mümkün olur muydu? Bu evleri yıktıktan sonra Ankara’da en yüksek oyu alan belediye başkanı olmamız mümkün olur muydu? Bizim başarımız işte burada yatıyor.

Belediye Başkanını Tanımak, Bizim Belediyede Torpil Sağlamaz

Öncelikleriniz ve ilkeleriniz neler?

Adil olmak, dürüst olmak, tarafsız olmak, şeffaf olmak belediyecilik anlayışımızda önemli yer tutuyor. Bugün Altındağ’da herkes bilir ki, belediye başkanını tanımak torpil sağlamaz, hak, hukuk ve adalete uygun olmayan işlere sırf birilerine rant sağlamak için ‘evet’ denilmez. Güven oluştu. Güven nasıl oluştu? Adaletten hiç ayrılmadık. Her konuda şeffaf ve adil olduk.

Hiçbir Zaman Tribüne Oynamadık

Yapmak isteyip de yapamadığınız bir proje var mı?

Hayata geçirmeyi planladığımız bütün projelerimize toplumun ihtiyaçlarına göre karar veriyoruz. Hiçbir zaman rastgele projeler üretmedik. Hiçbir zaman bir günde herhangi bir projeye karar vermedik. Projelerimizi hayata geçirmeden önce, uzun soluklu bir ön safha geçiriyoruz. Hiçbir zaman tribüne hitap eden işler yapmayı arzu etmedik. Âtıl kalacak bir yatırım yapmadığımız gibi, başarısız olacağımızı hissettiğimiz hiçbir işe girişmedik. Altındağ’ın aciliyetlerine göre iş üretiyoruz. İlk yıllarda önce imar planlarını tamamladık, geniş yollar, bulvarlar açtık, çok yıkım yaptık, 45 binden fazla gecekondu yıktık, 13 noktada kentsel dönüşüm projeleri ürettik. Bunlarla birlikte artık sosyal tesislere, kültür merkezlerine, parklara, yüzme havuzlarına, gençlik merkezlerine, sinemalara, spor salonlarına ihtiyaç vardı, bunları yapmaya başladık.

25 farklı mahallede kadın eğitim ve kültür merkezi açtık. 55 binden fazla kadın devam ediyor bu merkezlere. 17 farklı mahallede gençlik merkezi açtık. 25 binden fazla çocuk devam ediyor gençlik merkezlerine. 45 büyük park, 15 adet spor tesisi, 5 yüzme havuzu yaptık. 400 dönüm büyüklüğünde bir mesire alanını kazandırdık Altındağ’a. Türkiye’nin en büyük ve en modern kurban satış alanını açtık. Altındağ Kültür Sarayı’nı hizmete açtık. Daha önceki yıllarda Cemil Meriç Kültür Merkezi, Necip Fazıl Kültür Merkezi’ni hizmete açtık. Yangında küle dönen Yunus Emre Halk Çarşısı’nı yeniden yaptık çok kısa sürede ve açtık. Altındağ’a 13 cami yaptık, 7 aile sağlığı merkezini hizmete açtık. Şu anda büyük bir buz pistinin inşaatını sürdürüyoruz.

Yakın zamanda çok önemli ve büyük bir projeyi hayata geçirdik: Altınköy Açık Hava Müzesi. 100 yıl öncesinin köy hayatını canlandırdığımız 1000 dönüm büyüklüğünde yaşayan bir müzeyi Altındağ’a kazandırdık.

Daha Güzel Bir Altındağ İçin Çalışıyoruz

Diğer yandan çok büyük çapta, restorasyon çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hamamönü ve Ulucanlar Cezaevi restorasyon projeleri bir ilçe belediyesinin boyunu aşan işler aslında. Hamamönü projesi tamamlandıktan sonra Hamamarkası’nda çalışmalarımızı yürütmeye başladık. Ulucanlar’da ise kapalı olan bölüm müze olarak açıldı. Açıldığı günden itibaren 1 milyon 250 bin kişi ziyaret etti Ulucanlar Müzesi’ni. Yarı açık kısmı ise kültür merkezi olarak açıldı. Bir ilçe belediyesi için çok büyük çapta işler bunlar, ancak biz bu işlerden yüzümüzün akıyla çıkacağımızı biliyorduk. Çünkü inanmıştık. Çünkü buraların kurtarılması ve Ankara’ya kazandırılması gerektiğine olan inancımız ve kendimize olan güvenimiz tamdı. Onun için şu ana kadar çok şükür, bir ilçe belediyesi ölçeğinde büyük işler olan projelere imza attık. Niyet iyi olunca, zor gibi görünen işlerin kolayca gerçekleştirilebileceğini gördük. Düşündüğümüz, hayal ettiğimiz tüm projelerimizi gerçekleşirdik ama tabi ki bitmiş değil, Altındağ için yapılacak daha çok iş var.

Düşünce, Mezhep, İnanç, Değer, Memleket Ayrımı Yapmadan Çalışıyoruz

Her kesimden takdir aldığınıza inanıyor musunuz?

Belediye başkanı olarak tüm toplumu kucakladığımı düşünüyorum. Düşünce, mezhep, inanç, değer, memleket ayrımı yapmadan 12 yıldır çalışıyorum. Bu görevi yaptığımız süre zarfında genel seçimler de dâhil olmak üzere aldığımız oy oranlarına baktığımızda ve toplumdan aldığımız geri dönüşümler şunu gösteriyor ki büyük destek alıyoruz. Ankara’da en çok oyla seçilen belediye başkanıyım. Bu, takdir gördüğümüzün en büyük kanıtı aslında.

İyi Düşünülmüş Kararlar ve Doğru Atılmış Adımlar

Olmazsa olmaz dediğiniz kurallar neler?

Biz Altındağ’ın aciliyetlerine göre iş üretiyoruz. Altındağ Belediyesi olarak belirlediğimiz “İyi düşünülmüş kararlar ve doğru atılmış adımlar” sloganımız, benim ve ekibimin çalışma prensibini yansıtıyor. Altındağ Belediyesi’nde kim olursa olsun sadece işini başarıyla yürütebilenler çalışabilir. İşi ehline teslim etmek önemlidir. Adama göre iş değil, işe göre adam alınır belediyeye.

Dünyada artık kent yönetimleri çok önemli. Uluslararası kurumsallaşmış firmaların yöneticileri nasıl kendi alanlarında işini bilen insanlardan seçiliyorsa, kent yöneticilerinin de kent bilinci olan, kentin geleceğine yön verebilecek, bu konuda deneyimli, başarılı, vizyon sahibi insanlardan oluşması lazım. Rekabetin vahşi olarak yaşandığı, modern, yaşanabilir, çağdaş, gelecek nesillerin ümitle beklediği bir ortamın oluşabileceği şehirler için profesyonel belediye yönetimleri lazım. Bunların başında da işi bilen, orkestrayı yönetecek bir şefe ihtiyaç var. Hangi branştan olursa olsun, işi çok iyi bilecek, insan ve para yönetmesini iyi bilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.