Ana sayfa - Son Sayı - Avukat Mehmet Yalım ile Söyleşi

Avukat Mehmet Yalım ile Söyleşi

Mehmet Bey sizi tanıyabilir miyiz?

1970 yılında Konya’da doğdum. İlk ve orta öğrenimi mi Konya’da bitirdim. Yaklaşık otuz yıldır İstanbul’da ikamet etmekteyim ve İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezunum. Yirmi beş yıla yaklaşan bir avukatlık hayatım var.

Yalım&Yalım Hukuk Danışmanlık Bürosu’nun hizmet verdiği alanlar nelerdir?

Yalım&Yalım Hukuk ve Danışmanlık Ofisi, gerçek ve tüzel kişilere Kamu-Özel Ortaklığı, Uluslararası Tahkim, Dava, Gayrimenkul, Birleşme ve Devralma gibi alanlarda danışmanlık; Ticaret, Ceza, İcra, Enerji, İdare, Vergi, Bankacılık ve Finans Hukuku gibi alanlarda kapsamlı hukuki çözüm ve hizmetler sunmaktadır.

Beylikdüzü Site ve Apartman ve Site Yöneticileri Derneği’nin (BESİYÖNDER) kuruluş amacı ve hizmet alanları nelerdir?

Küçük bir kasaba veya ilçe nüfusuna ulaşan yaşam alanları beraberinde sorunları da getiriyor. Bilinçli bir yönetim ile çağdaş, güvenli ve huzurlu bir yaşam alanı oluşturmak adına Beylikdüzü ilçesinde BESİYÖNDER’İ kurarak faaliyete geçirmiş bulunmaktayız. Yöneticileri, seçildiği bina veya sitelerde insanlarla daha çok iletişim kuran doğru ve faydalı bilgiler aktaran kişiler haline getirmek başlıca vazifemizdir.

Uluslararası Food firmanızdan bahseder misiniz?

Yalım Hukuk Ofisi tarafından hukuki hizmet verilen ve Yalım Kardeşler tarafından kurulan TURKANA FOOD firması 2008 yılından beri yerleşik olduğu ABD’de özellikle Türk Gıda ürünlerinin ve Türkiye’nin başlıca gıda firmalarının ABD distribütörü olarak Eti, Pınar, Bahçıvan, Teksüt, Şölen, Çaykur, Arifoğlu, Tunaş, Tukaş gibi markalı ürünlerin ABD ithali ve 2000’e yakın etnik ve etnik olmayan müşterilerinin beğenisine sunarak dağıtımını yapmaktadır.

TURKANA firması aynı zamanda Almanya, Macaristan, Bulgaristan, Tunus, Lübnan, Arabistan, Çin’den de gıda ithali yapmaktadır.

Milli ve manevi değerlerin yükselmesi için sizce ne yapılmalı, öncelikli yatırım hangi alanda olmalı?

Gelecek nesiller için ülkemizin geleceği için adam gibi adam yetiştirmek çok önemli. Değer yargıları olan, milli ve manevi değerlere sahip çocukları yetiştirmek bu işin başında geliyor. Eğer gerçekten geleceği, milleti ve ümmeti düşünüyorsak o zaman gençlere yatırım yapmamız gerekiyor; çünkü gençliği iyiye yönelten, insanlığı iyiye yöneltir.

Bu bağlamda yurtiçi ve yurtdışı ziyaretlerindeki gözlemlerinizi ve değerlendirmelerinizi bize aktarır mısınız?

Benim gezilerimdeki gözlemlerime göre Araplar Türkiye’yi ‘Müslüman coğrafyanın ve ümmetin son kalesi, güvenli limanı’ olarak görüyor. Türkiye’nin yakalamış olduğu, kalkınma ve istikrarı gelecek nesiller için sigorta olarak değerlendiriyorlar. Türkiye’nin son yıllarda kardeşlerini, dostlarını, ümmeti, ihmal ettiği akrabalarını hatırlaması, Balkanlar, Kafkasya, Türkistan, Afrika, Güney Asya, Arap âlemi ile bu dönemde güçlü ilişkiler kurulmasını beraberinde getirdi diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.